Starosta obce Branov František Štiller a převoznice Libuška Vosátková vysvětlili: „Přišla tahle možnost renovovat, obměnit a zmodernizovat Pamětní síň Oty Pavla v branovském Luhu, a tak jsme na ni kývli."

O výstavě v Opavě se Libuše Vosátková, která zároveň působí jako místostarostka v Novém Strašecí, dozvěděla přes známé a kamarády kolegyně Ivy Dvořákové. „Tamní divadelní spolek prý každý rok uspořádá tématickou výstavu věnovanou nějakému spisovateli. Letos si vybrali Otu Pavla. Byli se také podívat v naší branovské pamětní síni. Udělali si tady fotografie, prostudovali materiály," popsala Libuše Vosátková.

Současná expozice je nainstalována v převoznickém domečku už pětadvacet let a zub času už začal pracovat. „Na obměnu je, myslím, už nejvyšší čas," zdůraznila Libuše Vosátková s tím, že především na velkých archivních fotkách se už dělají i díky vlhkosti bílé skvrny a v jedné části je sklo, které fotografie kryje, dokonce naprasklé. „Nová výstava, která tu bude, by měla vypadat trochu jinak, ale podobný styl jako máma tady. Ještě ale nemáme vše přesně rozvržené, kde, co a jak bude. Něco jsem už viděla. Měly by to být obrázky v rámečcích s doprovodným textem, výňatky z díla Oty Pavla. A některé fotografie by měly být i jiné, nežli tady máme," konstatovala Libuše Vosátková.

Původně se František Štiller a Libuše Vosátková domnívali, že se přestavba a vymalování Pamětní síně Oty Pavla v branovském Luhu stihne ještě v červnu.
„Nastalo ale pár komplikací a my nechceme nic uspěchat. Teď v plné turistické sezóně se do toho nechceme a ani nemůžeme pouštět. Takže jsme se dohodli, že se do renovace pustíme až na konci srpna," doplnil František Štiller s tím, že část expozice bude určitě věnována také bratrovi Oty Pavla, nedávno zemřelému Hugovi.

Opavští se rozhodli, že materiály, které do Branova přivezou, Pamětní síni Oty Pavla, potažmo obci Branov, věnují. „To se ještě bude muset dořešit. Zastupitelstvo obce bude muset ještě zřejmě schválit příjem tohoto daru, ale to by neměl být problém," shodli se Libuše Vosátková a František Štiller.
A František Štiller ještě doplnil: „Na Pochodu Krajem Oty Pavla jsem slíbil, že síň bude hotova do třicátého září, takže uděláme vše pro to, abychom slib splnili."

Ještě připomeňme, že vášnivého rybáře Otu Pavla známe jako autora autobiografických knih Smrt krásných srnců (1971) a Jak jsem potkal ryby (1974).
Ota Pavel je však autorem řady reportáží a povídek se sportovní tematikou: Dukla mezi mrakodrapy (1964), Plná bedna šampaňského (1967), Pohár od Pánaboha (1971) či Pohádka o Raškovi (1974), podle které dokonce v libereckém Divadle F. X. Šaldy vzniklo baletní představení netradičně kombinující tanec se sportem.

Kurátorka opavské výstavy Martina Klézlová během moravské vernisáže mimo jiné řekla: „Přijďte poznat řeku života spisovatele, která přes všechny meandry a prožitá neštěstí zanechává v srdcích čtenářů laskavé a krásné poselství naděje. Přijďte potkat Otu Pavla."

A ještě několik důležitých informací k dokreslení:

Iva Vachková (dobrovolná převoznice v Luhu) spolupracovala s Opavskou kulturní organizací, Statutátním městem Opava a Památníkem Národního písemnictví v Praze na přípravě výstavy Ota Pavel pro festival Další břehy. Pamětní síň O.Pavla poskytla na výstavu některé hmotné předměty a poskytla poradenskou službu ve věci archivních materiálů ap. Výstava se konala 10.4. - 1.6. 2014 v Galerii Obecního domu v Opavě.

Výstavu tvořilo celkem 109 dřevěných rámečků s potiskem na přírodním plátně. Autorkou výstavy je Martina Klézlová, architektem a scénografem výstavy David Bazika. S oběma se podařilo navázat další spolupráci a výsledkem je přenesení části opavské výstavy do Luhu pod Branovem (formou trvalé zápůjčky) a pořízení dalších nových rámečků přizpůsobených tematice v Luhu (prázdniny rodiny Popperů v Luhu pod Branovem, pozdější návštěvy Oty Pavla v těchto místech, tematika filmů Smrt krásných srnců a Zlatí úhoři Karla Kachyni, rodina Oty Pavla a kraj kolem Berounky).

Na scénáři finální podoby nové výstavy pracuje Martina Klézlová a Iva Vachková, architektem je opět David Bazika.

Výsledná výstava bude částečně variabilní, takže umožní každým rokem proměnu části expozice (tematickou). Bude obohacena i o dva fotorámečky, v nichž budou umístěny fotografie z filmů, ale i další ucelené soubory fotografiií, které dosud nebyly součástí expozice (rodinné fotografie, návštěvy Huga Pavla v Luhu, fotografie z minulosti Pamětní síně Oty Pavla ap.).

Nová expozice bude k vidění od poloviny září 2014.

Původní expozice byla slavnostně uvedena do provozu 30.6. 1990, sloužila tedy 24 let, je však již značně poškozena především díky vlhkosti.

Veškeré práce na úpravě prostor a při instalaci budou provedeny dobrovolnicky, obdobně jako při přípravě expozice v roce 1990.

Na realizaci se podílí také Spolek pro kulturní činnost NoStraDivadlo.