Vlastnit majetek = vlastnit zodpovědnost. Tato rovnice se stává samozřejmostí i u těch našich spoluobčanů, kteří se rozhodli využít zajímavých nabídek a odkoupili si panelákový byt.
A tak se privatizovaly celé domy, vznikala nová družstva, nebo společenství vlastníků. Zkrátka takové sdružení, které nejlépe vyhovovalo. Postupem času ale krásný pocit bydlet ve svém vyprchal a téměř všude se začalo přemýšlet, jak to udělat, aby bydlení bylo nejen ekonomičtější, ale také krásnější. A tak se začaly panelákové domy opravovat, zateplovat a rozkvétat do barevné krásy.
V poslední době se těm, kteří uvažují o úpravách domů, nabízí ze strany finančních ústavů a dalších institucí hned několik možností, jak získat potřebné peníze. Samozřejmě bez menšího či většího zadlužení to asi nepůjde, leda, že by si dům léta spořil třeba v některém z fondů.
Své produkty nabízejí banky, stavební spořitelny, ale dnes i jiné soukromé společnosti, a také je možnost pokusit se získat stání příspěvek nebo i dotaci od obce. V každém případě určitě není od věci být trpělivý a nechat si poradit. Buď od někoho, kdo už má podobnou akci za sebou, nebo od specialistů. A někteří vám poradí nejen dobře, ale i zadarmo.
Třeba společnost Domov MJ je jednou z těch, které se vyznají v široké paletě záležitostí okolo bytů a bydlení. Už slogan společnosti „Vše o penězích a bydlení“ to naznačuje. Není závislá na jedné bance nebo spořitelně, ale dokáže porovnat vaše možnosti a jednotlivé nabídky tak, že doporučí tu nejvhodnější.
Domov MJ si nakonec vybral i dům č.p. 2137 v ulici Pod nemocnicí. A členka výboru společenství domu Milena Procházková si spolupráci chválí: „Musím říci, že pomoc pana Erlebacha byla hodně důležitá. Dnes se stačí jen zajímat a okamžitě jste zavaleni nabídkami firem na financování nebo provedení prací, které se moc neliší, a vy nevíte, kterou z nich vybrat.“
Proto je člověk, který se pohybuje v této oblasti, výhodným partnerem a jeho pomoc je hodně znatelná. A hodně nám pomohlo také ptát se tam, kde už mají hotovo.
K nejčastějším pracím na stávajících panelácích je výměna oken za plastová, zateplovací plášť a nová fasáda, opravy výtahů, elektroinstalace a balkónů, ale třeba mezi ty nákladnější patří opravy střechy.
„U nás jsme letos opravovali střechu, což stálo okolo půlmilionu, vyměnili jsme vchodové dveře a do budoucna se uvažuje i o opravě fasády. To ale až se zase podaří společenství dát dohromady nějaké peníze,“ řekla jedna z majitelek bytů v domě č.p. 2238 v ulici Pod nemocnicí.
Zkrátka každý dům má svoje mouchy a dobrý hospodář se snaží majetek zušlechťovat. Klasické panelákové stavby mají ve svém rodném listě nejčastěji roky mezi 1970 až 1980 a ve svém mládí příliš intenzivní péči ze stany majitelů nezažily. Přesto se dobře vědělo, kde je jejich slabina.
Opravy paneláků a jejich zateplování začalo již v osmdesátých letech minulého století, ale buďme upřímní, tehdejší technologie je z dnešního pohledu nevyhovující. Novodobý boom pak přišel v letech 1993 a 1994, kdy se už začaly o domy starat právě společenství a družstva majitelů bytů v domech. A také i soukromí vlastníci, ale těch zase není tolik. Skromným odhadem je dnes v Rakovníku opraveno, zatepleno a hlavně pěkně barevně vyvedeno asi 30% panelových domů. Stačí se projít kterýmkoliv rakovnickým sídlištěm a vždy uvidíte vedle sebe dům v klasické šedi betonu a dům v pastelových barvách, doslova rozkvetlý jako květina.