Pět krádeží, pět pokusů o ní a na třech místech proražený ohradník u pastvin krav, takový je výsledek noční akce v malé obci na Balkánu.

V noci z pátku na sobotu na pěti místech zloději svoji akci dokončili, na dalších pěti se o krádež pokusili, navíc, aby se dostali nesledovaně k obci, prostřihli na třech místech ohradník u pastvin krav.

Sice je vyplašili, ale krávy z pole neutekly. A aby toho nebylo málo, v noci z pondělí na úterý někdo odsál ze strojů v areálu zemědělské firmy Izoagro v obci pět set litrů motorové nafty. „Je to absolutní hrůza, něco podobného u nás nepamatuji, a to jsme si vždy říkali, že se u nás nekrade,“ sdělil Deníku konsternovaný starosta Panošího Újezdu Josef Heller. Nic nepomohlo, že v obci v poslední době po celou noc svítí veřejné osvětlení. „Museli to u nás znát, terén je tu příliš členitý, navíc přijeli přes pole odzadu od Slabec, aby je nikdo neviděl,“ pokračoval Heller. Dokonce se dostali i přes psy, které má v Panoším Újezdě u domků skoro každý. Jednomu z okradených s největší pravděpodobností museli pachatelé jeho dva statné vlčáky omámit, protože jejich pohyb po jeho dvoře psi vůbec neavizovali.

Navíc se Heller domnívá, že okradených může být nakonec o něco více, protože v obci řada lidí chalupaří a přijíždí v současném nečasu na víkend do obce jen občas. „Vždy byl u nás klid, vždyť letos u nás někdo ukradl pouze jednu sekačku a obecní míchačku. Loni se u nás ztratilo jen jedno kolo,“ dodal starosta. Podle něho řada občanů podezřelý pohyb neznámých lidí v obci v inkriminovaných časech zaregistrovala. Nyní již vše záleží pouze na kriminalistech.

Ty čeká vyšetřování zatím jen tří oznámených vloupání. Jak již bylo řečeno: krádež 500 litrů motorové nafty za 15 tisíc korun, dále pak vloupání do bývalé konírny a garáže sedmapadesátiletého muže. Ten přišel především o pracovní stroje za 36 tisíc 490 korun. „Zloději mu také vlezli do sklípku vedle garáže, kde našli dvě plné basy piva a dvě láhve pepsi,“ popsal mluvčí rakovnické policie René Černý.

Okradenou je také třiačtyřicetiletá žena. I její kolna a stodola měla nevítanou návštěvu. Zloději si otevřeli vstupní branku a vyrazili dveře od kolny. Pak vyvezli ven motorovou sekačku, křovinořez, motorový rozprašovač a 40 litrů benzínu v plechových kanystrech. Pak kroky chmatáků zamířili do nezajištěné stodoly, kde narazily na 170 litrů nafty v plastových kanystrech. „Zmizelo i další pracovní nářadí,“ uzavřel policista René Černý. Škoda je v tomto případě za 75 tisíc 800 korun.