Podle vedení rakovnické radnice budou oficiální data týkající se počtu vjezdů do historického centra Rakovníka či průměrné délky stání nejdříve koncem září.

„Modernizovaný parkovací systém byl v srpnu ve zkušebním provozu, kdy se systém odlaďoval, řešily se také technické závady. Tudíž v některých dnech byly závory mimo provoz. Srovnávací data by tak nebyla relevantní. První by mohla být na konci září,“ reagoval na dotaz Rakovnického deníku starosta města Pavel Jenšovský (ČSSD). Ten zároveň zmínil, že opticky už ale automobilů v centru ubylo. Kromě toho zde již řidiči neparkují dlouhodobě, stejně tak téměř zmizely fronty u výjezdu.

Jenže.

I v minulých letech rozděloval parkovací systém v centru města občany Rakovníka na dva tábory. Jedni požadovali po městu, aby nechalo v centru nainstalovat parkovací automaty jako mají v centrech okolní města, druzí pak ponechání závor a přísnější podmínky pro parkování. A jinak tomu nebylo ani po spuštění modernizovaného závorového systému.

„Proč musí být Rakovník něčím výjimečným? Přeci stačilo umístit v centru automaty, nikoliv obehnat náměstí závorami. Nyní máme u výjezdu dokonce dvě, stejně se tam tvoří někdy kolony, jako u té železné budky. Pokud radnice pochybuje o dodržování pravidel řidiči, tedy že by někteří za parkování neplatili, pak měla navýšit počet strážníků, kteří by vše kontrolovali. Pokud vjedu na náměstí a nezaparkuji, protože zkrátka nenajdu místo, pak platím za průjezd,“ řekl Deníku nespokojený řidič Miroslav Novotný.

S podobnými názory ovšem nesouhlasí maminka na mateřské dovolené Petra Tichá. „Za mne mohu říci, že sice závory nejsou úplně hezké a v souladu s historickou bránou, ale zase si myslím, že na náměstí ubylo aut, a to si mi fakt líbí, stejně tak si myslím, že je tu najednou více volných míst k parkování. Asi je to i tím, že už nikdo jen tak bez placení neujede. Podle mne někteří řidiči již raději parkují u Jednoty,“ řekla v pondělí Deníku Petra Tichá.

Zdražení?

Už při schvalování modernizace parkovacího systému v centru Rakovníka se vyrojily spekulace možného zdražení. Největší změnou bylo jen zrušení prvních deseti minut parkování zdarma. A zdražení se podle starosty Pavla Jenšovského nechystá. „Jsme přesvědčeni, že nyní je nastaveno správně,“ řekl Pavel Jenšovský. Radnice se podle jeho slov rozhodla pro zrušení desetiminutového parkování zdarma kvůli dalšímu úbytku automobilů z centra. Když radnice před lety toto zavedla, zvýšil se počet vjezdů na náměstí měsíčně o dva tisíce.

Historie

Na modernizaci parkovacího systému se podílela také komise při radě města pod taktovkou Milana Perutha. Komise nakonec doporučila vybrat současný systém, jelikož jeho fungování se dá v budoucnu změnit. „V budoucnu bude možné zcela plynule přejít na systém parkovacích automatů, který v současné době funguje například v Poštovní ulici,“ řekl mimo jiné při schvalování modernizace závorového systému místostarosta města Miroslav Samaš (ANO).

„Ten systém je hodně univerzální, flexibilní. Takže do budoucna, pokud se jakékoliv vedení města rozhodne, že chce parkovací automaty, kamery, pak je to záležitost zhruba měsíce práce a za rozumné peníze se dá systém změnit,“ doplnil tehdy místostarostu Milan Peruth. „Vždycky bude rada města v této souvislosti pod nějakým politickým tlakem, jelikož tato skupina lidí to chce takto, druhá pak jinak. Systém umožní přizpůsobit se tomu, co je aktuální," sdělil tehdy opoziční zastupitel a bývalý starosta Zdeněk Nejdl (ODS).

Parkování v centru:
Provozní doba:

pondělí – pátek od 08:00 do 18:00 hod. sobota od 08:00 do 12:00 hod. státem uznané svátky zdarma

Ceník:

1 min. až 30 min. 10,- Kč
31 min. až 60 min. dalších 10,- Kč
61 min. až 90 min. dalších 10,- Kč
91 min. až 120 min. dalších 20,- Kč
za každých dalších započatých 30 min. dalších 30,- Kč

Ztráta lístku bude zpoplatněna částkou 600,- Kč.

(zdroj.murako.cz)