Z dálky vás přivítá lípa ověšená malovanými vejci, o kousek dál na dálku svítí velké barevné vejce. Podobné dostal spolu s velkou pamihodou také žebřiňák. Náves hlídá velký dřevěný zajíc, vyrobený místním truhlářem. O kousek dál mu pomáhají ještě dva menší. Celá výzdoba je dílem místních žen. Pomáhaly jim samozřejmě i děti.

Začaly s ní tak před třemi lety a pokaždé něco přidávají. A to nejen na Velikonoce. Na podzim vás přivítají vydlabané dýně. krásná je také vánoční výzdoba. Kvůli výzdobě projíždějící zastavují a fotografují ji. K tradici se přidávají i obyvatelé a zdobí si okna a prostranství před svými domy.

Ženy se scházejí na obecním úřadě. „Je to podle potřeby. Teď chystáme Hledání velikonočního zajíčka pro děti, takže každou sobotu. Vícekrát se sejdeme i před čarodějnicemi, před máji, " popisovala za všechny Irena Součková při balení perníkových vajec, která dostanou děti za odměnu. „Je nás šest, osm i deset. Zkrátka, jak která může."

Pokud ženy nic nepřipravují, vídají se také. Uvaří si kávu, upečou něco dobrého, popovídají si a společně plánují další akce.

Akce pro děti byla také u založení jejich Kolešovského babince. Asi před třemi roky se daly dohromady, aby dětskou zábavu přichystaly a stala se z toho hezká tradice. Jejich spolek stvrzuje erbovní glejt, který dostaly od obce darem letos k Mezinárodnímu dni žen s právem užívat ho jako svůj oficiální znak.

Práce Kolešovského babince začíná už v únoru dětským karnevalem. Pokračuje velikonoční výzdobou. Čarodějnice jsou společným dílem mužů a žen. Ženy vyrobí čarodějnici, která shoří ve večerní vatře. Muži přivezou májku, členky Babince ji s ostatními ozdobí a muži ji hned postaví. Večer se u ohně sejde celá vesnice.

Pravidelnou akcí je dětský den. Program také připravují ženy, ale přispívá i obec, protože zastupitelé koupili dětem skákací hrad. O letních prázdninách se opět celá ves sejde u grilování. S prázdninami se tady děti loučí šipkovanou. Trochu si ženské oddychnou při Mikulášské, protože sem přijíždí s programem Ladrovi. Dále pomáhají hasičům při tanečních zábavách.

„Každý nový nápad je vítaný. Když si některá z nás vzpomene, co ještě pro děti udělat, uděláme to," dodala Součková.

Právě zítra před Velikonocemi chystají ženy jednu novinku: hledání velikonočního zajíčka. Na děti čeká řada úkolů, jejichž prostřednictvím se seznámí s velikonočními tradicemi, protože ani tady se na pomlázku moc nechodí.

„Chceme, aby děti strávily den venku společně s rodiči, trochu si zasportovaly a odnesly si perníčky, které se na Velikonoce pečou. Budou cvrnkat kuličky, vymalují si papírová vejce. Ta se pak vystaví na návsi na šňůře. Upletou si také pomlázky. Mohou přijít samozřejmě i přespolní," zvala autorka nápadu Leona Paďourová.
Na oplátku za velkou starost a práci muži ženám dělají parádní oslavu Mezinárodního dne žen. To se opravdu nemusí o nic starat. Muži je dokonce obsluhují.⋌