Ředitelka školy Zdeňka Voráčková pro Rakovnický deník zdůraznila: „Jsme moc rádi, že jsme se po letech žádání dočkali. O jejich výměnu žádali už moji předchůdci a z toho je zřejmé, jak nutné už bylo dostat okna nová." Školník Vladimír Lechnýř konkretizoval: „Mám za to, že na ně čekáme už takových patnáct let."

Práce začaly v září a vyměněno bude 143 původních špaletových oken, 113 na obvodu budovy a 30 oken vnitřních. Budova by měla do konce letošního roku mít okna s rámy v rustikálním stylu. Ekonomka školy Eva Müllerová popsala: „To, jak budou vypadat, odsouhlasili památkáři. Dali nám přesný popis, jak mají vypadat a v jaké barvě mají být. Musí vypadat přesně tak, jak vypadala okolo roku 1870. Na fotografii z té doby byla dvoukřídlá okna rozdělena na osm tabulek. Takže přesně taková máme."

Výměna to ovšem není jednoduchá. „Jednak ji děláme za provozu školy, a jednak to nejde tak hladce, jako třeba v panelovém domě. Ze špalet vypadávají kila prachu a nepořádku. Po vyndání původních oken vznikne ohromná díra, která se musí zazdít. Takže stručně řečeno: výměna oken je legrace, ale horší je už pak následná realizace zednických prací," popsal pro Rakovnický deník Vladimír Lechnýř.

A ředitelka školy Zdeňka Voráčková potvrzuje: „Je velmi nepříjemné, že je musíme měnit za provozu školy, což vyžaduje obrovské úsilí našeho personálu i všech ostatních. Za to každému ze zúčastněných moc děkuji."

V tuto chvíli je výměna oken v gymnáziu zhruba v jedné třetině. „Omezuje nás hodně fakt, že můžeme ve zmiňovaném provozu školy uzavřít jen dvě třídy, protože by zkrátka nebylo kde učit. Teď třeba byly prázdniny, a to se vyměnilo celé patro, celé schodiště a učebna chemie. To jsme ani nepočítali, že by se dalo tak rychle stihnout. Je to paráda," zdůraznil Vladimír Lechnýř.Poslední fází pak bude dodání žaluzií a parapetů.

Jak důležité už bylo okna vyměnit, popsala Zdeňka Voráčková: „Pro určitě hovoří třeba to, že nová okna budou určitě bezpečnější. Přeci jen máme školu plnou studentů. Pro hovoří také úspora energie." A Vladimír Lechnýř doplnil: „ Když přišel západní nebo východní vítr, tak jsme měli plnou školu vody, protože pod okny tekla voda dovnitř budovy."

Na jejich pořízení dostala škola od zřizovatele, tedy Středočeského krajského úřadu, částku, která výměnu pokryje v plné výši. Konkrétně bezmála 3 miliony 250 tisíc korun. „Myslím, že práce probíhají dobře. Když člověk slyší, jak některé firmy špatně fungují, tak jsme s rakovnickou firmou, která výměnu provádí, spokojeni." O kvalitě provedených prací se mohou přesvědčit i sami Rakovničané: „Za chvíli se dostaneme do přízemí, takže se klidně mohou přijít na okna podívat. Uvidí je přímo z z ulice," nabídl Vladimír Lechnýř s úsměvem.

Některé třídy jsou už také nově vymalovány, a to ve zcela zásadním a revolučním stylu, ke kterému se vedení školy rozhodlo po poradě s architektem. „Je to moc pěkné. Tak nezvyklé. Třeba to, jak jsou namalovány i radiátory. Docela tak splývají se stěnou a nejsou rušivým elementem," shodla se skupinka studentů.

A Zdeňka Voráčková ještě připomněla: „Ani přes léto si náš personál neodpočinul. Předělali jsem kompletně naše sociální zařízení." Také na ně přispěl zčásti Středočeský kraj. Další peníze přidala škola. Celkem tato renovace vyšla zhruba 1 milion 300 tisíc korun. „A byl tu i sponzorský dar od jedné ze známých rakovnických firem, která nám dodala dlaždičky. Což byl zásadní moment a moc jim za ně děkujeme," dodala ředitelka.