Co bylo hlavní příčinou, proč ČSSD v Rakovníku nakonec získala jen dva mandáty?
Výsledky voleb jsou pro mne svým způsobem nepochopitelné, protože jsem předpokládal, že se do zastupitelstva města dostane maximálně sedm subjektů, nakonec se dostaly ale všechny. Může to přinést veliké problémy, a to od sestavování koalice až po fungování zastupitelstva. Nechci ale předjímat, třeba to fungovat bude. Méně hlasů jsme získali podle mne ze dvou důvodů: jednak ČSSD na republikové úrovni není značka, která by táhla, což si nebudeme zakrývat. A druhým důvodem je to, co jsem již jednou říkal. Rozběhli jsme a někdy i dokončili projekty, které rozdělovaly veřejnost. Těsně před volbami byl spuštěn modernizovaný parkovací systém na náměstí, týká se to i bazénu. Dělali jsme to, co bylo podle našeho názoru nejlepší pro město.

Co se bude dít dále?
Ukončili jsme veškerá jednání, půjdeme do opozice. Myslím si, že v opozici budeme platnější než být jakýmsi přílepkem koalice.

Budete za čtyři roky znovu usilovat o pozici starosty města?
Je velmi brzo na toto odpovídat.

Po vyhlášení voleb váš předseda Jan Hamáček prohlásil, že ČSSD neprohrála, ale odrazila se ode dna. Souhlasíte?
Myslím si, že ČSSD je momentálně ve velmi nevýhodné pozici, a to z důvodu, že ODS se svými vyjádřeními, tím jak nahlíží na současnou vládní koalici, se snaží posouvat hnutí ANO v politickém spektru doleva. Voliči, kteří jsou levicoví, tak více volí hnutí ANO než ČSSD. ANO přitom žádným levicovým subjektem není. Pakliže se vedení ČSSD podaří komunikovat tak, aby se ANO vrátilo do středu politického spektra a nalevo zůstala ČSSD, pak je možné, že ČSSD půjde nahoru. I preference z celorepublikového průzkumu zveřejněného krátce před volbami ukazovaly, že jsme několik procent hlasů získali. To, co se děje zde ve městě, ani neodráží republikový výzkum veřejného mínění. Výsledky jsou zde úplně jiné, než jak ukazují výsledky na úrovni republiky.

V jakém stavu předáte nové garnituře město?
Předáme jej finančně v nejlepší kondici, v jaké kdy město vůbec bylo. Na účtech bude přes sto milionů korun. I po zaplacení bazénu bude mít město nějakých 30 – 40 milionů korun zůstatek na účtech. Byl bych ovšem rád, aby tento finanční polštář drželo nové vedení města i nadále, a to pro horší časy, které zákonitě přijdou.

A co budovy a podobně?
Co se týče budov, infrastruktury, které má město ve správě a podobně, si myslím, že se udělal veliký kus práce. Za čtyři roky jsme investovali zhruba půl miliardy. Je to vidět na školkách, školách, je to vidět na budovách radnice, služebně městské policie. Asi 18 projektů jsme realizovali. Udělala se veřejná prostranství. Co se týče majetku a veřejných prostranství je město v nejlepší kondici, co kdy bylo.

Kam povedou vaše kroky?
Vrátím se do Domova seniorů, počítal jsem s tím, že se sem dříve či později vrátím (smích) (než se stal Pavel Jenšovský starostou působil jako ředitel Domova seniorů, pozn.red.). Upřímně řečeno dělat starostu v Rakovníku je jako jezdit na divoké krávě. A sesednout z ní je vždy úleva. Budu tak odpočívat.

Budete se zabývat nějakým způsobem o „kauzu“ v Domově seniorů?
Není zde co řešit. Paní Grundmannová byla odvolána, trvá ji pracovní poměr. Na tom místě, na kterém je, je dlouhodobě nemocná. Není zde co řešit, vše musí řešit Středočeský kraj. Přicházím tam s tím, že budu chtít situaci uklidnit a udělat takové vedení, které bylo v Domově seniorů v ulici S. K. Neumanna. To znamená, že se s lidmi mluví, hned si vyjasnit drobné problémy, dokážeme si říci svůj názor a jít dále. Věřím, že se podaří znovu vytvořit kolektiv lidí, kteří si budou důvěřovat, nebudou se na sebe divně dívat a nebudou na sebe posílat anonymy a podobně.