Jeho slib připomněl čtenář Rakovnického deníku Jaromír Tupý. V mailu, který adresoval redakci Deníku, napsal, že absencí strategického plánu chybí vize do budoucnosti, respektive cíle, kterých chce vedení radnice dosáhnout.

„Přítomní zástupci radnice Švácha a Pavlík tehdy dali slib, že ho radnice bude mít do konce roku 2011 Pavlík slib okořenil slovy: Když slib nesplníme, tak já se vzdám mandátu. A dnešní stav? Strategický plán není a Pavlík je stále radním. Stejně jako u Šváchy slib budka a závory,“ napsal v mailu Tupý.

Místostarosta Rakovníka Jan Švácha se ale hájí. Sezení se nezúčastnil a Jaromír Tupý si prý vše vyfabuloval.

„To si pan Tupý, jak je jeho nepříliš dobrým zvykem, vyfabuloval, aby se mu to dobře hodilo do krámu ke zmíněné povýšenosti radničních pánů,“ komentoval slova Tupého, který se nechal slyšet, že lidí proti povýšenosti radních pánů je málo a neplněné sliby je charakterizují v plné nahotě, Jan Švácha.

Místostarosta se také nechal slyšet, že vše okolo strategického plánu je v souladu s koaliční smlouvou mezi rakovnickými občanskými demokraty a politickým uskupením Společně pro Rakovník.

„Výběrové řízení na zhotovení strategického plánu do roku 2020 bylo vypsáno na sklonku loňského roku, v současné době se hodnotí nabídky a na podpis smlouvy se čeká po odsouhlasení rozpočtu na letošní rok. Zahájení pořízení strategického plánu bylo zcela v souladu s koaliční smlouvou vypsáno a v současné době se přijatými nabídkami probírá Odbor výstavby a investic města Rakovníka,“ reagoval v odpovědi Deníku Švácha.

Pavlík zůstane

Marek Pavlík přiznal, že řekl, že v případě, že se nepodaří slib ohledně vytvoření strategického plánu splnit, tak odstoupí. „Měl bych to tedy učinit, protože jsem tento cíl nesplnil. Dovolím si však zatím setrvat ve své funkci,“ sdělil Pavlík. Ten zároveň přiznal, že do komunální politiky vstupoval s tradiční nováčkovskou naivitou. „Doufal jsem, že přispěji ke zrychlení všech důležitých projektů, jako je skateboardové hřiště či strategický plán. Brzy jsem zjistil, že je to však nemožné,“ napsal Pavlík (celé znění odpovědi, kde Pavlík sděluje, proč ještě setrvá ve funkci, najdete níže na této straně, pozn. red.).

Odpověď M. Pavlíka: Dovolím si však zatím setrvat ve své funkci

Pan Jaromír Tupý má pravdu. Skutečně jsem při jednom sezení Občanské kavárny řekl, že pokud se do roka nepodaří prosadit strategický plán, tak odstoupím. Měl bych to tedy učinit, protože jsem tento cíl nesplnil. Dovolím si však zatím setrvat ve své funkci. Vysvětlím důvody tohoto kroku, které jistě pochopí nejen pan Tupý.

Do vrcholné komunální politiky jsem vstupoval s tradiční nováčkovskou naivitou. Doufal jsem, že přispěji ke zrychlení realizace všech důležitých projektů (např. skateboard, strategický plán…). Brzy jsem zjistil, že je to takřka nemožné. Jako iniciátor Komise pro výchovu a vzdělání jsem se zaměřil na přípravu pravidel a obsahu této složky. Časově náročná je i její samotná činnost. Nechceme být totiž pasivní. Různými návrhy a podněty chceme motivovat všechna školská zařízení města k ještě větší aktivitě, která by zlepšila proces školního a mimoškolního vzdělávání (konkurz na ředitele 1. ZŠ, hodnocení ředitelů, granty, projekt Aktivní škola apod.). A když se k tomu ještě připočítalo mé soukromé pracovní zaneprázdnění (MOA + kurzy NJ), nezbývalo mi příliš mnoho času a ani sil na další zajímavé aktivity (strategický plán apod.).

Ihned po svém vystoupení na Občanské kavárně jsem se s kolegou Šváchou zúčastnil semináře na téma Strategické plánování. Zjistili jsme spoustu zajímavých informací. Tvorba strategického plánu není jednoduchá a levná záležitost (cca 500 tis. korun). Nemá-li taková investice krachnout (příklad Slaný), je třeba ji dobře připravit. Je nutné vybrat někoho, kdo bude koordinovat veškeré práce témata a jejich aktualizace, pracovní skupiny a jejich činnost atd. Tohoto úkolu se ujal Honza Švácha.

V prosinci minulého roku byl zveřejněn záměr a 11. ledna došlo k otevírání obálek a k registraci nabídek na vytvoření strategického plánu. Podle mých posledních informací nyní dochází k jejich hodnocení. Počítám, že v únoru začne „boj“ o tento dokument (rada, zastupitelstvo). Když se jej v radě nepodaří prosadit, tak to budu považovat za porušení koaliční dohody a přenechám své místo někomu jinému. Do té doby zůstanu. Pokud ale bude přeci jen poptávka po mém odvolání, nemám problém odstoupit. Nikdy jsem totiž na žádných funkcích nelpěl.