V Rakovníku se už od minulého roku upravuje například Komenského náměstí. Současný pohled na vykácené stromy v Plzeňské ulici ale Rakovničany zneklidňovat nemusí. Poté, co v místech sadové úpravy skončí, tam najdou 39 nových stromů a až 760 keřů. Alespoň to potvrdila mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová. „Se stávajícími dřevinami s výjimkou živého plotu v severní části ulice, návrh nepočítá, a budou proto odstraněny,“ doplnila informace mluvčí.


Město za tyto úpravy v Komenského náměstí vydalo z rozpočtu necelých 360 a půl tisíce korun včetně daně. Nová keřová alej po obou stranách náměstí by měla alespoň částečně odclonit rodinnou zástavbu od rušné komunikace. Další větší změny ve veřejné zeleni město pro příští rok neplánuje. 


A nejinak je tomu také v Novém Strašecí. Ani tam se na novinky za statisíce nechystají. Určitě ne do konce tohoto roku, jak potvrdil Jan Vitner z investičního odboru: „ Půjde jen o běžnou údržbu, jako je třeba úklid spadaného listí, příprava záhonů na zimu, prořezávaní suchých větví nebo bezpečnostní řezy křovin. V příštím roce bychom však chtěli vysadit nějaké vzrostlejší stromy do příměstského lesoparku s altánkem. Budou to nejspíše buky a javory, přesně jsme se ještě nerozhodli, ale určitě půjde o listnaté stromy.“

Parkovací automaty v Kolíně.
Nový systém parkování bude stát přes pět milionů


Do péče o veřejnou zeleň se v Novém Strašecí letos rozhodli investovat dva miliony a 820 tisíc korun. V částce jsou však zahrnuty všechny výdaje, třeba i terénní úpravy, kterých se letos dostalo zahradě novostrašecké mateřské školy. Největší položku však, stejně jako jinde, i v Novém Strašecí tvoří údržba trávy. Naopak minimální částku „spolknou“ výdaje na nákup letniček do okrasných záhonů či nádob. „V porovnání se sečením a následnou likvidací trávy je to určitě mizivé procento. Jen za starost o travní porost jsme letos dali odhadem jeden a tři čtvrtě milionu korun,“ doplnil Jan Vitner. 


Stejně jako v Novém Strašecí, i v Křivoklátě jde největší částka z rozpočtu na údržbu obecních trávníků. Sečení trávy zaměstnává pracovníky křivoklátského úřadu od dubna až do října. Letos si na veřejnou zeleň v Křivoklátě vyhradili necelých 937 tisíc korun. Částku ale kromě mezd zaměstnanců tvoří také nákupy ochranných pomůcek nebo servis pracovního náčiní a strojů. A v průběhu let se podle slov starosty v podstatě neliší. 


„Naše obec je obklopena stromy a zelení, takže vysazovat nové určitě neplánujeme. Spíše naši tři pracovníci provádějí zdravotní údržbu. Třeba když v parku uschne strom, který je potřeba pokácet, aby neohrožoval občany. Ale zásadní investiční akce, co se týká veřejné zeleně, na programu příštích dní nejsou,“ komentoval starosta Křivoklátu Milan Naď. 


Co se týká toho, že Křivoklát spadá pod chráněnou krajinnou oblast, žádná omezení se obce v tomto směru nedotýkají. Stejně jako jinde, i v Křivoklátě se řídí tím, co obcím nařizuje zákon. Třeba to, že musí čtrnáct dní dopředu informovat o tom, že se chystá pokácet strom, pokud se nachází na obecním pozemku. Když by naopak chtěl strom na své zahradě porazit místní obyvatel, musí mít k tomu od obecního úřadu příslušné povolení. Veřejná zeleň a stromy rostoucí mimo les, jsou totiž vždy v kompetenci daného obecního úřadu. 

Bazén. ilustrační foto.
Dozor nad rekonstrukcí bazénu bude stát více než milion


Ten Jesenický letos vyšla péče o vzhled obce na tři miliony a 245 tisíc korun. Z toho 150 tisíc bylo vyčleněno na výsadbu nových stromů a zeleně. Právě novou stromovou alej plánují v Jesenici stihnout ještě do konce tohoto roku. „Bude v Okálové ulici, kterou chceme po rekonstrukci celkově kultivovat. Vysadíme v ní proto asi 26 nových stromů. Půjde o okrasné višně, které kvetou krásnými bílými květy,“ popisoval starosta Jesenice Jan Polák.


Jesenický starosta také prozradil, že do konce roku dojde k pokácení vzrostlého kaštanu, který má však nemocný kmen, a proto představuje potenciální bezpečnostní riziko. Stojí v Podbořánkách, které pod Jesenici spadají jako osada. „ Na jaře pak na návsi v Podbořánkách chceme vysadit novou stromovou alej. Zapojit bychom do sázení chtěli také místní obyvatele,“ plánoval Jan Polák.


A do třetice by nová stromová alej mohla v budoucnu vzniknout také při cestě k jesenickému hřbitovu. Město zatím však řeší výkup pozemků, potřebuje asi šest metrů od asfaltového chodníku. „Třetinu už máme zajištěnou, momentálně nás čeká nákup druhé třetiny a u poslední zatím čekáme na dohodu s majitelem. Stejně tak ještě nemáme určený konkrétní typ stromu, ale chtěli bychom vycházet z toho, co v okolí přirozeně roste. Takže by to mohla být například lípa nebo jasan. Jesenice a jasan, to jde k sobě,“ uzavřel se smíchem starosta Jan Polák.