VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Péče o zeleň stojí města ročně miliony

Rakovnicko – Zeleň ve městech a obcích sice zpříjemňuje život občanům, v rozpočtu však výdaje na její údržbu vyjdou na milionové částky. Právě teď je navíc období takzvaného vegetačního klidu, a tak není divu, že se na mnoha místa kácí staré, nemocné či dokonce nebezpečné dřeviny. 

23.11.2017
SDÍLEJ:

KÁCENÍ STROMŮ - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martina Křečková

V Rakovníku se už od minulého roku upravuje například Komenského náměstí. Současný pohled na vykácené stromy v Plzeňské ulici ale Rakovničany zneklidňovat nemusí. Poté, co v místech sadové úpravy skončí, tam najdou 39 nových stromů a až 760 keřů. Alespoň to potvrdila mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová. „Se stávajícími dřevinami s výjimkou živého plotu v severní části ulice, návrh nepočítá, a budou proto odstraněny,“ doplnila informace mluvčí.


Město za tyto úpravy v Komenského náměstí vydalo z rozpočtu necelých 360 a půl tisíce korun včetně daně. Nová keřová alej po obou stranách náměstí by měla alespoň částečně odclonit rodinnou zástavbu od rušné komunikace. Další větší změny ve veřejné zeleni město pro příští rok neplánuje. 


A nejinak je tomu také v Novém Strašecí. Ani tam se na novinky za statisíce nechystají. Určitě ne do konce tohoto roku, jak potvrdil Jan Vitner z investičního odboru: „ Půjde jen o běžnou údržbu, jako je třeba úklid spadaného listí, příprava záhonů na zimu, prořezávaní suchých větví nebo bezpečnostní řezy křovin. V příštím roce bychom však chtěli vysadit nějaké vzrostlejší stromy do příměstského lesoparku s altánkem. Budou to nejspíše buky a javory, přesně jsme se ještě nerozhodli, ale určitě půjde o listnaté stromy.“


Do péče o veřejnou zeleň se v Novém Strašecí letos rozhodli investovat dva miliony a 820 tisíc korun. V částce jsou však zahrnuty všechny výdaje, třeba i terénní úpravy, kterých se letos dostalo zahradě novostrašecké mateřské školy. Největší položku však, stejně jako jinde, i v Novém Strašecí tvoří údržba trávy. Naopak minimální částku „spolknou“ výdaje na nákup letniček do okrasných záhonů či nádob. „V porovnání se sečením a následnou likvidací trávy je to určitě mizivé procento. Jen za starost o travní porost jsme letos dali odhadem jeden a tři čtvrtě milionu korun,“ doplnil Jan Vitner. 


Stejně jako v Novém Strašecí, i v Křivoklátě jde největší částka z rozpočtu na údržbu obecních trávníků. Sečení trávy zaměstnává pracovníky křivoklátského úřadu od dubna až do října. Letos si na veřejnou zeleň v Křivoklátě vyhradili necelých 937 tisíc korun. Částku ale kromě mezd zaměstnanců tvoří také nákupy ochranných pomůcek nebo servis pracovního náčiní a strojů. A v průběhu let se podle slov starosty v podstatě neliší. 


„Naše obec je obklopena stromy a zelení, takže vysazovat nové určitě neplánujeme. Spíše naši tři pracovníci provádějí zdravotní údržbu. Třeba když v parku uschne strom, který je potřeba pokácet, aby neohrožoval občany. Ale zásadní investiční akce, co se týká veřejné zeleně, na programu příštích dní nejsou,“ komentoval starosta Křivoklátu Milan Naď. 


Co se týká toho, že Křivoklát spadá pod chráněnou krajinnou oblast, žádná omezení se obce v tomto směru nedotýkají. Stejně jako jinde, i v Křivoklátě se řídí tím, co obcím nařizuje zákon. Třeba to, že musí čtrnáct dní dopředu informovat o tom, že se chystá pokácet strom, pokud se nachází na obecním pozemku. Když by naopak chtěl strom na své zahradě porazit místní obyvatel, musí mít k tomu od obecního úřadu příslušné povolení. Veřejná zeleň a stromy rostoucí mimo les, jsou totiž vždy v kompetenci daného obecního úřadu. 


Ten Jesenický letos vyšla péče o vzhled obce na tři miliony a 245 tisíc korun. Z toho 150 tisíc bylo vyčleněno na výsadbu nových stromů a zeleně. Právě novou stromovou alej plánují v Jesenici stihnout ještě do konce tohoto roku. „Bude v Okálové ulici, kterou chceme po rekonstrukci celkově kultivovat. Vysadíme v ní proto asi 26 nových stromů. Půjde o okrasné višně, které kvetou krásnými bílými květy,“ popisoval starosta Jesenice Jan Polák.


Jesenický starosta také prozradil, že do konce roku dojde k pokácení vzrostlého kaštanu, který má však nemocný kmen, a proto představuje potenciální bezpečnostní riziko. Stojí v Podbořánkách, které pod Jesenici spadají jako osada. „ Na jaře pak na návsi v Podbořánkách chceme vysadit novou stromovou alej. Zapojit bychom do sázení chtěli také místní obyvatele,“ plánoval Jan Polák.


A do třetice by nová stromová alej mohla v budoucnu vzniknout také při cestě k jesenickému hřbitovu. Město zatím však řeší výkup pozemků, potřebuje asi šest metrů od asfaltového chodníku. „Třetinu už máme zajištěnou, momentálně nás čeká nákup druhé třetiny a u poslední zatím čekáme na dohodu s majitelem. Stejně tak ještě nemáme určený konkrétní typ stromu, ale chtěli bychom vycházet z toho, co v okolí přirozeně roste. Takže by to mohla být například lípa nebo jasan. Jesenice a jasan, to jde k sobě,“ uzavřel se smíchem starosta Jan Polák.

Autor: Kristýna Koděrová

23.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Společné zpívání koled si již po několikáté nenechali ujít v Zavidově u kapličky, kam s dobrou náladou přišli také klienti Domova Domino. A skvělá atmosféra panovala i při zpívání v Čisté u vánočního stromečku. Děti k němu přišly rovnou ze školy, kde si o
50

FOTOGALERIE: Česko zpívá koledy 2017 na Rakovnicku

Videosouhrn Deníku – středa 13. prosince 2017

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Do boje s drogami se experti vrhají společně. Spojenými silami

Střední Čechy – Novou zbraní v boji s nástrahami návykových látek se má stát krajská protidrogová komise, zřízená jako poradní orgán středočeského radního pro oblast bezpečnosti a ICT Roberta Bezděka (ANO). O jejím ustavení ve středu informovala Helena Frintová z krajského úřadu. S tím, že komise by měla přispět ke koordinaci aktivit směřujících k ochraně jednotlivců před škodami způsobenými užíváním návykových látek, hazardním hraním a před dopady v podobě trestné činnosti.

Udělalo se mu špatně. Najel do traktoru, a skončil v nemocnici

Nové Strašecí – Hned dvě dopravní nehody se krátce po sobě staly ve včerejších ranních hodinách na Novostrašecku. K té první došlo v půl páté ráno.

Stav třetiny středočeských mostů volá po opravě

Střední Čechy – Přemostění Červeného a Bakovského potoka ve Velvarech na Kladensku, most přes odvodňovací strouhu u obce Klíčany na Praze-východ, dvoumetrový můstek přes meliorační sběrač u Husí Lhoty nedaleko Mladé Boleslavi či necelých pět metrů dlouhý most přes Křenovku v okrajové části Kutné Hory zvané Perštejnec. To jsou mosty Středočeského kraje, které patří k nejhorším.

Liba o svém zvolení do vedení asociace: Je to i úspěch středočeského fotbalu

Praha /ROZHOVOR/ – Územně i fotbalově největší kraj bude mít po letech své zastoupení v nejužším vedení českého fotbalu. Miroslav Liba stojí pět let v čele středočeského svazu, v úterý dostal důvěru od delegátů mimořádné valné hromady Fotbalové asociace ČR a stal se členem výkonného výboru za Čechy. „Čeká mě víc práce. Vnímám to nejen jako osobní úspěch, ale i úspěch středočeského fotbalu,“ říká někdejší prvoligový rozhodčí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT