Jen připomínáme, že havárie se stala u obce Ruda na vodním toku Karlův Luh koncem září minulého roku. Tehdy v potoce náhodní houbaři našli několik pytlů s neznámou látkou a v ohrožení tak byli lidé z Nového Strašecí a obce Lány, kteří získávají pitnou vodu z vodní nádrže Klíčava, kam se potok vlévá. Jak se později ukázalo, jednalo se o atrazin, látku, jež je v Česku zakázána. Pachatele, který sem pytle s pesticidy uložil, policie nevypátrala.

Podle informací, které má Rakovnický deník k dispozici, odůvodnili krajští radní své první zamítavé stanovisko tím, že město Rakovník disponuje dostatečným objemem peněz a může si tedy dovolit havárii zaplatit, podruhé údajně nechtěli měnit své rozhodnutí. Stejně rozhodla rada kraje i v žádosti Černošic.

Velmi rozčarován je nad vzniklou situací nejen starosta města Rakovníka Zdeněk Nejdl (ODS), ale také místostarosta Rakovníka Jan Švácha (TOP 09). „I navzdory tomu, že jsme předložili veškeré potřebné doklady a naši žádost odsouhlasil a doporučil odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Středočeského kraje, nebyla tato žádost radou kraje opakovaně schválena," sdělil místostarosta Jan Švácha.

„O závažnosti celé události svědčí také to, že Povodí Vltavy vyhodnotilo havárii na vodním toku Karlův Luh jako nejzávažnější havárii na vodních tocích ve správě Povodí Vltavy za uplynulý rok," zdůraznil starosta Zdeněk Nejdl. Místostarosta Jan Švácha považuje rozhodnutí krajských radních za nebezpečný precedens. Vedení radnice se proto již obrátilo nejen na zastupitele Středočeského kraje, ale s pomocí také na ministerstvo životního prostředí.

„Jedná se o závažnou záležitost, kdy má obec s rozšířenou působností hradit ze svého rozpočtu likvidaci havárie, na kterou má peníze v rozpočtu kraj," řekl Jan Švácha a dodal: „Mělo by dojít ke změně legislativy buď by měly veškeré havárie řešit vždy přímo kraje, nebo by měly mít povinnost náklady obcím s rozšířenou působností proplatit z příslušných havarijních fondů." Právě v zákoně je podle místostarosty údajně „zakopaný pes". V zákoně se totiž píše, že kraj „může", místo „musí".

„V případě, že bychom peníze nedostali, budeme vše v budoucnu řešit tedy tak, že informaci o ekologické havárii předáme na krajský úřad a dáme od toho ruce pryč, což ze zákona můžeme. Ale tím se likvidace havárie prodlouží a může dojít k obrovskému problému," reagoval Jan Švácha.

S postojem vedení rakovnické radnice rozhodně nesouhlasí lídr opozice v Rakovníku a také krajský radní a zastupitel Marcel Chládek (ČSSD). Ten Rakovnickému deníku řekl, že letošní rok je velmi specifický a veškeré možné peníze směřují na odstranění škod po povodních v letošním roce. „V době, kdy se hlasovalo, jsem nebyl na radě přítomen, ale myslím si, že takovouto částku si může Rakovník dovolit zaplatit, neboť od kraje konkrétně město Rakovník dostalo dotace blížící se sto milionům korun. Není rozhodně pravda, co tvrdí radnice. Získání peněz z havarijního fondu není rozhodně nároková věc," komentoval postoj radnice Marcel Chládek. Tomu se rovněž nelíbí, že záležitost označil místostarosta Jan Švácha za nebezpečný precedens.

„To samé nám udělal tehdejší ministr financí pan Kalousek, když kraje obdržely od státu podstatně méně peněz na sociální a zdravotnickou oblast, ale také na školství. Středočeskému kraji tak stát dluží 4,5 milionu korun. Za toto nese plnou zodpovědnost TOP 09, proto ať se pan Švácha nejprve podívá do současného vlastního hnízda," podotkl Marcel Chládek. Dopis již mají k dispozici krajští zastupitelé. Jestli nakonec budou celou záležitost na svém dalším zasedání zastupitelé řešit, není ještě jasné.