V posledních několika dnech se Českou republikou prohnalo opravdové tropické léto. Sloupek teploměru ukazuje přes třicet stupňů. Právě v tomto období by lidé měli více myslet na svůj organismus. Vysoké teploty totiž mohou způsobit kolapsové stavy.
Prvním důležitým bodem je pitný režim. „Člověk musí mít dostatečný přísun tekutin. Toto podceňují většinou starší lidé. Ti mají snížený pocit žízně, a proto málo pijí. Pak se dostaví kolapsy, je větší výskyt mozkových příhod a dechových obtíží. Každý by měl proto vypít denně minimálně kolem tří litrů vody – bez ohledu na to, jestli má žízeň," uvedl primář rakovnické záchranné služby Leoš Klik. Ten také připomíná, že pití kávy nebo piva vede spíše
k odvodnění.
Spousta z nás si také užívá pobyt na slunci. Výjimkou není ani návštěva koupališť a bazénů. I při této aktivitě by lidé neměli zapomínat na pokrývku hlavy. Přímému slunci byste se měli vyhnout zejména mezi dvanáctou a čtrnáctou hodinou, kdy jsou paprsky slunce nejintenzivnější.
„Dlouhý pobyt na slunci může způsobit přehřátí. To může vést až k bolestem hlavy, zvracení a zvýšení teploty. Pokud se stane, že člověk chytí úpal, měl by opustit sluníčko a zůstat v klidu. Neměl by vykonávat žádnou fyzickou námahu a spíše odpočívat,“ uvedl primář Klik s tím, že je možno zakoupit léky na ovlivnění zvracení. Jestliže se příznaky projevují více, pak je potřeba navštívit pohotovost nebo zavolat záchrannou službu.