Tak těmito slovy vyzval starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl (ODS) ostatní zastupitele, aby se rozhodli zvednout ruku pro přijetí nové obecně závazné vyhlášky, která zakazuje pití alkoholu na vytipovaných veřejných místech. Vyhláška začne platit od nového roku s tím, že její grafickou část zastupitelstvo dodatečně schválí na lednovém zasedání.

Diskuzi nad přijetím vyhlášky rozvířil Ludvík Vožeh (ČSSD) s obavou, jak cizinci či návštěvníci poznají, že se právě v místě, kde sedí, nesmí pít alkohol. 
„Jak se návštěvník dozví, že je v prostoru, kde se nesmí pít alkohol?” tázal se Vožeh.

„Neznalost zákona neomlouvá,” odvětil Oldřich Kronich (ODS).

Starosta Zdeněk Nejdl se nechal slyšet, že nemá obavy z toho, že by cizinci konzumovali na veřejnosti takové množství alkoholu, které by vedlo k pohoršení.

„Není to příliš obvyklé,” řekl Nejdl a již dříve k vyhlášce řekl: „Vyhláška by měla podpořit práci městské policie, respektive zvýšit její pravomoc.”

Miroslav Koloc, člen transparentní komise a zastupitel, pak řekl, že právě díky vyhlášce se budou moci městští strážníci zaměřit na jim dobře známé osoby, které alkohol u obchodů pijí.

Přední představitelé města rozšířili původní návrh rady města, kde by se alkohol pít neměl, o další lokality.

Ve vyhlášce například chyběly lokality okolo 2. základní školy Rakovník. Zastupitel Vladimír Kvasnička tak požadoval, aby se do nové vyhlášky zahrnula okolí všech škol. Kromě škol také ve vyhlášce přibyla lokalita „parčík” mezi budovou pošty na vlakovém nádraží a hlavní budovou nádraží.

Ludvík Vožeh také během diskuze několikrát nastínil, respektive se dotazoval, jak bude vyhláška kontrolovatelná. „Kritická je například situace v Čermákových sadech. Jak budou strážníci kontrolovat, když si omladina nalije rum do koly?”

Právník Miloš Lippert (ČSSD) reagoval tím, že vymahatelnost bude a je velice obtížná, navíc do výbavy strážníků by pak měly alespoň přijít drahé alkohol-metry. „Jak ale prokážete, že se dotyčný napil na veřejném prostranství? Městská policie to bude mít velice obtížné i v následujícím řízení,” reagoval Lippert.

Starosta Zdeněk Nejdl pouze dodal, že vše ukáže až praxe. „Vyhláška pomůže ve vykázání osob z dotyčných míst a v přestupkovém řízení pak působit na lidi větším tlakem.”