Čepované pivo se od začátku roku 2024 posunulo z desetiprocentní do jednadvacetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Mnozí podnikatelé provozující pohostinství už předem hlásili, že se vyšší daň nepochybně promítne do ceny.

Pivo zdražilo od Nového roku například v Mutějovicích v tamním Poddžbánském pivovaru a restauraci.

Kouzelnická show Jana Vaidiše v Tylově divadle Rakovník.
Žijí mezi námi. Rakovnický deník představil v roce 2023 osobnosti regionu

Restaurace v Poddžbánském pivovaru Mutějovice. Foto: archiv restauraceRestaurace v Poddžbánském pivovaru Mutějovice. Foto: archiv restauraceZdroj: Deník/Josef Rod„Do cen čepovaného piva jsme museli promítnout čistě DPH, další úpravy se nedělaly. Ceny vzrostly asi o devět až deset procent, což znamená zhruba o pětikorunu oproti loňskému roku. Před rokem jsme zdražili zhruba o pět až šest procent,“ uvedl majitel Karel Klátil.

Zákazníci podle něho zdražení očekávali. „Lidé se ptali, neboť se to dost avizovalo. Těžko říci, jaký to bude mít dopad, nůžky mezi lahvovým pivem a čepovaným se každopádně ještě více rozevřely,“ poznamenal.

Nyní stojí v Mutějovicích Poddžbánská desítka 41 korun, jedenáctka 44, dvanáctka 47, třináctka 50 a čtrnáctka 53 korun.

Ke zdražení už se schyluje

Zdražení plánuje i Tomáš Pícha, provozovatel hospody Špejchar v Rakovníku. „Ještě čekám, ale během jednoho nebo dvou týdnů budu zdražovat. Všechno šlo nahoru, zvedají se náklady, odvody, nic není zadarmo a lidé se to zkrátka musí naučit respektovat. Taková je situace a lepší to nebude. V zahraničí zaplatí za pivo 5 až 7 eur a nikdo se neptá, přitom nákupní cena je tam v podstatě stejná,“ připomněl Pícha.

Loni v březnu stála ve Špejcharu plzeň 51 korun, nyní je za 55 korun a v nejbližší době ještě o několik korun podraží.

Novoroční otužování na Tyršově koupališti v Rakovníku.
Rakovničtí otužilci přivítali Nový rok koupáním v Tyršově koupališti

Naopak jinou taktiku zvolila Radka Křížová, jednatelka Penzionu a restaurace Bezděkov.

„Náklady na pivo vzrostly v podstatě o třetinu. Je nesmysl, že lidé si koupí litr piva levněji než my do hospody v sudu. Rozhodli jsme se ale, že nezdražíme, abychom nalákali více lidí na levnější pivo a DPH jde za námi,“ vysvětlila Křížová.

Za desítku Bakaláře zákazníci v Bezděkově stejně jako loni zaplatí 39 korun, za dvanáctku 42 korun a za plzeň 52 korun. „Naposledy jsme zvedali ceny loni 1. prosince, neboť zdražil Rakovník i Plzeň a dostali jsme vyšší nákupku, takže jsme museli, ale nyní už další zdražení nechceme,“ dodala.