Celkem se v rámci mezinárodní výstavy objeví na 180 plakátů navržených studenty českých i zahraničních vysokých škol na téma migrace do Evropy. Deníku to řekla ředitelka Rady pro mezinárodní vztahy Jiřina Dienstbierová.
„Studenti museli na plakátech ve zkratce vyjádřit, co znamená migrace do Evropy. Plakáty jsou velmi pěkné, veselé, a přitom srozumitelným způsobem odpovídají i na komplikované otázky problematiky dnešní Evropy. Lidé jdoucí kolem si mohou rychle představit, co chtěli studenti svým záměrem říci,“ uvedla Jiřina Dienstbierová.
Do projektu se zapojilo přes 200 studentů z 23 výtvarných vysokých škol ze 13 zemí. Spousta jich je z České republiky a Polska, někteří výtvarníci jsou ale i z Francie, Rakouska, Anglie, Balkánu či Ruska. Téma migrace do Evropy není prvním takovým projektem, už dříve to bylo například téma Evropská identita a v době českého předsednictví Evropě to bylo téma Evropa bez bariér.
Hlavní část výstavy je nyní k vidění v Bruselu v sídle Evropské komise a její část teď mohou „ochutnávat“ i Středočeši. „Plakáty jsou nyní k vidění v devíti středočeských městech, například v Mladé Boleslavi, Kladně, Kolíně Rakovníku a dalších převážně okresních městech“ říká náměstek středočeského hejtmana Robin Povšík.
Středočeský kraj spolupracuje s Radou pro mezinárodní vztahy a finančně již podpořil několik realizovaných projektů, jako je například letošní vánoční koncert menšin na Mladoboleslavsku. „Myšlenka této výstavy vznikla tak, že nám přišlo líto, aby tyto plakáty, které jsou pěkné a zajímavé, byly zavřeny jen v některých výstavních prostorách. Chtěli jsme toto umění dostat k širším masám lidí, proto jsme se s firmou Rengl, která má rozsáhlé množství plakátovacích ploch, rozhodli pro výstavu na těchto plochách,“ říká Robin Povšík.