Pouhopouhé jedno volební období trvala v Rakovníku vláda sociální demokracie. V roce 2014 se jí podařilo po dvanácti letech sesadit z radnice duo ODS a Společně pro Rakovník. Tehdejší starosta Zdeněk Nejdl (ODS) vydržel v pozici tři volební období, stejně tak i místostarosta Jan Švácha (Společně pro Rakovník). Ten se ale, na rozdíl od Zdeňka Nejdla, na radnici opět vrací, a to do „své“ kanceláře místostarosty.

Dnes už bývalý starosta Pavel Jenšovský (ČSSD) zamířil zpět na pozici ředitele Domova seniorů v Rakovníku. „Počítal jsem s tím, že se sem dříve či později vrátím (smích). Upřímně řečeno dělat starostu v Rakovníku je jako jezdit na divoké krávě. A sesednout z ní je vždy úleva. Budu tak odpočívat,“ nechal se slyšet už dříve Pavel Jenšovský.

Kromě role opozičního zastupitele bude v tomto volebním období také předsedou finančního výboru při zastupitelstvu města.

Načerpat nové síly se chystá i Miroslav Samaš z hnutí ANO.

Ten vykonával v uplynulém volebním období pozici místostarosty.

O svých plánech říká toto: „V tuto chvíli se chystám odpočívat, relaxovat. A právě nyní vyrážím na dovolenou za příbuznými na Slovensko. Pak se uvidí, co bude dále,“ reagoval na dotaz Deníku Miroslav Samaš.

Zatímco zvolení vedení radnice bylo letos velmi klidné, před čtyřmi lety tomu tak nebylo. Právě Miroslav Samaš hned na prvním zasedání, tehdy ještě v Kulturním centru Rakovník, čelil kritice kvůli údajnému účelovému trvalému bydlišti.

Počátkem roku 2015 ale Krajský úřad Středočeského kraje oznámil, že pro odvolání, které navrhovala tehdejší opozice, nejsou důvody.

„Jsem samozřejmě velice rád, že to takto dopadlo. Věřil jsem tomu. Pokud by věc dopadla jinak, považoval bych to za nespravedlnost, nic jsem totiž neprovedl, což se také potvrdilo,“ komentoval rozhodnutí krajského úřadu Miroslav Samaš v roce 2015.