Boutique Linda sídlící v Masné ulici v Rakovníku nabízí k zapůjčení i na prodej jak dámské šaty na plesy, tak pánské obleky nebo modely pro děti, třeba na svatby.

Podle spolumajitelky Marie Knoblochové spočívá strategie firmy v nabídce šatů k prodeji, čemuž odpovídají i ceny. „Prodáváme prakticky za stejnou cenu jako je za půjčení. Plesové šaty nejsou tak drahé. Klientka vynese dlouhý model, poté si ho může nechat zkrátit a nějak upravit. A když si šaty koupí, může je navíc pak zase prodat,“ uvedla Marie Knoblochová.

Z maturitního plesu třídy 4CR Integrované střední školy Rakovník v kulturním centru.
Maturitní ples Integrované střední školy v Rakovníku zahájil plesovou sezonu

Plesové šaty tam lze sehnat v rozmezí mezi 500 a 3500 korunami. V nabídce jsou i četné doplňky, například bolerka, kabelky nebo bižuterie. Na půjčení jsou k dispozici originální modely, kde se půjčovné pohybuje do 4500 korun.

Zdroj: Deník/Josef Rod

„Klientky přijdou na zkoušku a poté se uzavře smlouva. Při zapůjčení se platí záloha ve výši tisíc korun u dámských šatů a 500 korun u pánských obleků. V jistině je navíc zahrnuta i případná oprava, pokud se model poškodí, ale to se stává zřídkakdy," vysvětlila Knoblochová, podle které si dámy půjčují šaty většinou na čtyři dny, od čtvrtka do pondělí.

O trendy úzké šaty dámy příliš nestojí

V butiku jsou na výběr šaty dlouhé i krátké, široké i úzké. „Úzké fazony jsou trendy, v nabídkách dodavatelů se objevují často, u nás o ně ale moc zájem není. Je to i o postavě, žena se za širokou sukni více schová,“ poznamenala spolumajitelka podniku a připomněla, že každá dáma dává přednost jinému modelu. „Některá chce jednoduchý model, jiná bohatší, některá má ráda flitry, jiná nechce ani korálek, jen hladkou látku. Podobné je to i s barvami,“ dodala.

Pánské obleky jsou v nabídce do 5900 korun, za půjčení zájemci zaplatí od 1500 do 2500 korun.

Dítě u zubaře - Ilustrační foto
Rakovník láká do města pediatry a zubaře. Pomoci mají i stipendia pro mediky

Ve svatebním salonu Catherine v Kuštově ulici v Rakovníku je v nabídce kolem tří set plesových šatů. Cena se liší podle značky.

„Nabízíme šaty levnější, které stojí kolem dvou tisíc, nejdražší vyjdou na 13 tisíc. Půjčení jednoduchých šatů je za dva a půl tisíce, bohatých modelů z nové kolekce za tři a půl až čtyři a půl tisíce. Maturantky si ze sedmdesáti procent šaty půjčují, ale některé chtějí mít pouze vlastní šaty,“ uvedla majitelka salonu Kateřina Ryvolová s tím, že nejvíce nyní letí hladké saténové modely nebo hladké brokátové třpytivé šaty.

Také v tomto salonu se platí při půjčení záloha ve výši tisíc korun a modely mají klientky k dispozici od čtvrtka do neděle.

V nabídce jsou také komplety pro muže. Oblek stojí kolem pěti tisíc korun, půjčení polovinu. „Pánové si je ale vzhledem k příznivé ceně většinou kupují,“ dodala Ryvolová.

Mohlo by vás zajímat: Kapela The Smallpeople oslavila v Kulturním centru Rakovník patnáct let existence

Zdroj: Josef Rod starší