To dobře vědí jak zloději, tak i policisté, kteří během tohoto období klidu provádějí kontroly rekreačních oblastí a chatových kolonií. Nejinak tomu bylo i v tomto týdnu na Novostrašecku a Křivoklátsku. Do akce byl rovněž nasazen policejní vrtulník. Na fotografii vidíme policistu novostrašeckého obvodního oddělení policie Václava Krůtu. On a jeho kolega Vítek Kučera prošli ve středu odpoledne mimo jiné také lokalitu Červený vrch, která se nachází nedaleko Třtice. Starousedlíci tyto pravidelné kontroly vítají. Chatař Jiří Cepek chválil: „Teď se to hodně zlepšilo. Dříve se tu hodně kradlo. Když jsem 
v osmdesátých letech ještě chodil do práce a nemohl tu být tak často, tak to tu bylo vykradené třeba i dvakrát za zimu. Nerad bych to zakřikl, ale nyní je to i díky kontrolám, za které jsme rádi, mnohem lepší. Dnes už tady bydlíme, stejně jako mnoho dalších chatařů, celoročně a jsme tu spokojeni."

Na Novostrašecku bylo do akce nasazeno pět policistů plus dva strážníci městské policie. Prošli tyto oblasti: Mackova hora, Šibeniční vrch, Fenclovu boudu, Bucek, Punčochu, Červenou stráň. Dále Svatou trojici v Srbči, Kalivody a Dučice.

Mluvčí policie Michaela Richterová doplnila: „Zkontrolováno bylo přibližně osm stovek objektů." Na Křivoklátsku vyjelo do terénu šest policistů. Prošli krajinu a zjistili stav chat a chalup u Sýkořice, na Senecké hoře, u Újezdu nad Zbečnem, Zbečna, Račic. „Zajeli také do Kostelíka a Nezabudic. A jak již bylo řečeno, tak byla jejich snaha podpořena seshora vrtulníkem s termovizí," upozornila Michaela Richterová.

Je tradičně zkontrolováno, zda jsou chaty dobře zabezpečeny a zda nejsou narušeny nějakým nezvaným vetřelcem. „A sledujeme také pohyb případných podezřelých osob v okolí," popsal policista Václav Krůta. Ukázalo se, že všechny objekty, které policisté obhlédli, byly zabezpečeny dobře. „Hodně lidí bylo ještě díky pěknému počasí na chalupách. Ale každopádně se v průběhu zimy chystají další kontroly," zdůraznila Michaela Nováková.

Na obdobné akce let minulých zavzpomínal policista Vít Kučera. Pro Rakovnický deník popsal: „Jednou ze známých firem, na které jsme tady i na Křivoklátsku v uplynulých letech často natrefili, byl šedesátník pocházející z Karlovarska. Tento recidivista vždy pobývá chvilku na svobodě a před zimou se vždy uchyluje do chat. Je to od něho vždy kalkul, protože ví, že když ho chytíme, stráví zimní měsíce v teple ve vězení." Na Rakovnicko se prý vrací z toho důvodu, že zde měl kdysi příbuzné a má tedy k této krajině určitý vztah.

Vít Kučera byl také u toho, když byla u Řevničova 28. září 2005 postřelena žena. „Byl to ten známý případ, když na parkovišti u silnice mezi Karlovými Vary a Prahou střelil ten muž po osmapadesátileté ženě. Toho pachatele jsme tehdy honili po lese a dodnes na ty okamžiky nemám moc pěkné vzpomínky. To víte, máte doma děti, a když jdete ráno do služby, nikdy nevíte, co vás ten den ve službě čeká," konstatoval Vít Kučera.

RADY, KTERÉ VÁS MOHOU INSPIROVAT:

Pokud musíte nechat na chatě a chalupě cennější věci, pořiďte si jejich fotodokumentaci, případně soupis s identifikačními znaky.
Nechlubte se před nikým majetkem, který v objektu přechováváte.
Zabezpečte si objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky. Můžete využít elektronickou ochranu, případně připojení k pultu centralizované ochrany.
Při pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a vozidel. I vaše případné svědectví může přispět k dopadení pachatele.
I v zimě je dobré rekreační objekt občas navštívit. Známky pohybu kolem objektu mohou odradit případného zloděje.
Při podezření na nezvanou návštěvu zásadně do objektu nevstupujte a přivolejte neprodleně policii.