Nejvíce nakažených je hlášeno z Kladenska i Berounska, shodně po šesti případech. Na Rakovnicku je zatím nahlášen pouze jeden případ onemocnění, ale není vyloučené, že je nakažených více.

Celkem sedm lidí už letos na pneumokokové onemocnění ve středních Čechách zemřelo.

Hygienici však nechtějí blíže specifikovat, odkud přesně tito nemocní pocházeli. „Z uvedených nahlášených případů bylo devatenáct u osob starších pětapadesáti let. V této věkové kategorii bylo také pět úmrtí z celkových sedmi. Dva případy nákazy se pak týkaly dětí ve věku do deseti let," uvedla Markéta Korcinová, lékařka a vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

„Nakaženo bylo v celém kraji dvaadvacet mužů a deset žen," dodala lékařka.

První příznaky invazivního pneumokokového onemocnění jsou podobné chřipce. Lidé mají zpočátku teplotu, zimnici, třesavku, ale také bolesti hlavy a zvrací. Právě kvůli možné záměně s „obyčejnou" chřipkou je tato nemoc velmi zrádná.

Bakterie, která se dostane do krevního řečiště, postupuje v organismu velmi rychle, nemocnému jde o čas. Zvláště u malých dětí a starších osob může mít onemocnění velmi závažný průběh. Důležité je včas vyhledat lékaře, který nasadí efektivní léčbu. Nejspolehlivější ochranou proti zákeřné nemoci je očkování.

Pro nejmenší děti jsou na trhu k dostání dvě vakcíny. Očkovací látka pokrývající základní spektrum deseti sérotypů je hrazená státem. Tu s rozšířeným spektrem třinácti sérotypů je však nutné doplatit. Podle dostupných dat se mezi hlášenými případy v celé republice nyní objevuje sérotyp pneumokoka, proti kterému chrání jen třináctivalentní komplexnější sérum.

Statistika

Přehled hlášených případů ve Středočeském kraji podle okresů (do 32. týdne 2012)

Okres     Celkem

Beroun    6

Kladno    6

Kolín       5

Praha-východ 4

Praha-západ 4

Benešov    2

Nymburk   2

Příbram    2

Rakovník   1

Kutná hora 0

Mělník          0

Mladá Boleslav0

Celkem         32

Zdroj: KHS Středočeského kraje

Invazivní pneumokoková onemocnění

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, která se vyskytuje na sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 procent zdravých dospělých a až 60 procent dětí. Pneumokok těmto nositelům nezpůsobuje žádné problémy. Pokud ale dojde k oslabení obranných mechanismů člověka, například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří a způsobit tam závažnou infekci. Třeba do plic, kde způsobí pneumonii (zápal), nebo na mozkové obaly, kde zaviní meningitidu. Z méně závažných infekcí způsobují pneumokoky především zánět středního ucha (otitidu) u dětí. Inkubační doba (čas mezi vniknutím bakterie do těla a objevením se prvních příznaků) pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Jedná se o kapénkovou infekci, to znamená, že se přenáší zejména těsným kontaktem, při kýchání, kašlání. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od bacilonosiče. Zdroj: krajská hygienická stanice