I když tento film určitě všichni dávno znali, přesto přišli, aby si znovu vychutnali atmosféru letního kina. Zavzpomínala na ni Soňa Pecharová, která do kina zavítala se svou rodinou: „Jezdili jsme sem na chalupu k babičce na prázdniny. Do kina jsme kdysi chodili jako děti. Bylo to takové jediné povyražení tady v okolí. Hráli pěkné filmy. Viděli jsme Vetřelce, Čelisti. Největší návštěvnost měl Vinnetou. Kino bylo úplně našlapané. Čekali jsme hodinu předem frontu u pokladny, aby se na nás dostalo. Lavičky stály až dole u plátna. Lidé pomalu viseli na stromech okolo."

Paní Soňu pak mrzelo, že bylo kino zavřené, jezdila proto do Kralovic nebo do Rakovníka. „Tady je to nejblíže, tak budeme rádi, když budou hrát," zkonstatoval Soňa Pecharová.

S nápadem znovu otevřít letní kino přišla skupina mladých, z nichž jsou tři členové kulturní komise při městském úřadu. Jak to bylo, vysvětlila Anna Lacinová: „S nápadem jsme si pohrávali už v minulém roce. Probírali jsme to a přemýšleli o tom. Mezi lidmi jsme zjistili, že by o kino měli zájem, tak jsme to letos dotáhli do konce."

Od místních se také iniciátoři dozvěděli, že jesenické letní kino mělo velkou tradici 
a jezdili sem i lidé z okolí. Kino vlastně i nyní pokračuje v tradici. Protože je v něm starší promítací technika, nelze tu promítat nové digitální filmy, ale právě ty dříve natočené. Je to vlastně takové retro kino. Vyhlíží tak i celý prostor kina, který je čistý a zachovalý.

Sehnat starší filmy není problém. Mladí oslovili dvě distribuční společnosti. Ty poslaly seznam, z kterého se vybíralo. Pro ještě starší filmy se musí do archivu, ale to také není problém. Vše se uvidí podle zájmu diváků.

V sobotu kino promítalo od půl desáté. Pořadatelé měli nejprve strach, zda vůbec někdo přijde. Ale před půl desátou se objevili lidé s dekami 
v podpaždí. V jednu chvíli se udělala u pokladny dokonce fronta. Přicházeli mladí, děti 
i dříve narození. Nechybělo ani občerstvení.

Před otevřením se muselo kino upravit. „Ve středu jsme tu čistili chodník, rozmisťovali lavičky. Zaměstnanci města tady vše vysekali. My jsme ještě vytřeli promítací kabinu 
a uklidili toalety," popisovala Lacinová.

Kino se podařilo dát do provozu za podpory městského úřadu, proto například lidé platili za vstup jen padesát korun. Přitom půjčení jednoho filmu vyjde na tisíc pět set korun bez DPH. Město podpoří kino i dále. Při revizi promítacích strojů technik přivezl na ukázku digitální přístroj zhruba za sto padesát tisíc.

„Přístroj jsme tu už vyzkoušeli a funguje a lze na něm promítat třeba i jen tři měsíce staré filmy. V radě už jsme schválili částku na jeho zakoupení," uvedl starosta města Jan Polák. Pokud jste sobotní představení v jesenickém „letňáku" nestihli, můžete to napravit tento týden. Opět v sobotu
o půl desáté večer dávají britský film Edith Piaf. Dále se promítá každou sobotu až do konce prázdnin. Patnáctého srpna sem můžete zavítat na na festival Jest – Fest.