Potvrdilo se, co mnozí očekávali. Zatímco ještě v roce 2017 a i v předchozích letech lidé na sociální síti sdíleli fotografie s kolonami aut na náměstí, které se táhly od výjezdní závory až k budově policie, letos se nic takového nekonalo. Nový systém se dvěma výjezdními závorami se osvědčil, kromě toho do centra vjíždí mnohem méně automobilů.

To potvrzují i statistiky Městského úřadu Rakovník. V prosinci vjelo na Husovo náměstí celkem 45 497 automobilů, což je o 1 321 automobilů méně než v roce 2017. Výjimkou v klesajícím trendu je zatím pouze listopad. V ten měsíc vjelo na náměstí o více než tisícovku automobilů více než v roce v roce 2017.

Ačkoliv počet automobilů na náměstí klesá, tržby stoupají. Za měsíc listopad utržilo město celkem 482 330 korun, v prosinci pak 443 860 korun. U obou měsíců jsou tržby o zhruba 120 tisíc korun vyšší než v roce 2017.

Vedení rakovnické radnice už při svém nástupu po říjnových komunálních avizovalo, že rozhodně nehodlá rušit nově zavedený systém. Chce ale postupně upravovat jednotlivé parametry, což má za úkol navrhnout nově vzniklá dopravně-bezpečnostní komise města pod taktovkou předsedy Jaroslava Satranského.

„V současné době se stále čeká na zanalyzování současného stavu,“ uvedl mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.

Nová dopravně-bezpečnostní komise má za úkol zpracovat analýzu parkovacího systému v centru, zabývat se parkovacími kapacitami a možnostmi v okolí centra a ve městě vůbec.

Již dříve uvedl starosta Luděk Štíbr (ODS), že radnice chce závory zachovat. „Mají tu své opodstatnění. Chceme analýzu fungování systému a popřípadě navrhnout nějaké drobné změny. Ty ale nebudou spočívat v tom, že bychom systém úplně odstranili a přešli na jiný. Do tohoto systému se investovalo tolik peněz, že by bylo nešťastné jej po půl roce odstranit. Trhat závory rozhodně nebudeme,“ řekl Štíbr s tím, že radnice si je vědoma toho, že nejspíše bude muset řešit výtky nejen podnikatelů z náměstí, ale také některé výtky ze škol, i například lidí s průkazem ZTP, kteří jezdí ke svému lékaři právě do lékařského domu na náměstí.