„Nyní se mi dohlašovalo ještě hodně padesátníků a sedmdesátníků, kteří měli nárok na očkování už na začátku jara. Naopak zájem mladších lidí o očkování moc velký není. Očkujeme jich tak sto až dvě stě denně. Předpokládám, že se ale ještě rozhoupou. Někteří třicátníci třeba ještě neví, že už se mohou nechat naočkovat,“ předpokládá vrchní sestra Masarykovy nemocnice Markéta Palková.

Ze všech naočkovaných je 8 tisíc lidí, kteří mají již druhou dávku. Z drtivé většiny se jedná o Pfizer, který byl použit v devadesáti procentech případů. Vakcínu Moderna obdrželo 7 procent, Astru Zenecu zbylá tři procenta.

V rakovnické nemocnici už se měli začít očkovat také lidé starší šestnácti let, ale nakonec pro ně bude očkování spuštěno až v pátek 4. června. V rakovnickém centru se očkuje sedm dní v týdnu, dvanáct hodin denně – vždy mezi 8. a 20. hodinou. „Navýšili jsme v průběhu května kapacitu, takže očkujeme čtyři sta lidí denně a někdy jsme jich měli i pět set padesát,“ připomněla sestra.

Očkování ve Strašecí bude omezeno

Několik měsíců přijímají vakcíny v detašovaném pracovišti rakovnické nemocnice také občané Nového Strašecí, kde se očkují jednou až dvakrát týdně. Podle vrchní sestry Markéty Palkové bude očkování v pečovatelském domě výrazně omezeno. „Očkovali jsme zde hlavně kvůli starším lidem, aby nemuseli jezdit do Rakovníka. Čekali jsme, až se větší nápor ze strany seniorů uvolní, což se již stalo. Nyní budeme ještě více očkovat v rakovnické nemocnici, kam si mohou přijet lidé i z jiných obcí včetně Strašecí,“ vysvětlila Palková.

Nemocnice rovněž pokračuje s testováním na covid. Zájem o antigenní testy je stále velký, naopak o PCR testy v průběhu jara opadl. „Očekáváme ale jejich opětovný nárůst, neboť jej lidé, kteří jsou pojištěni, budou mít dvakrát měsíčně hrazený a nemusí mít ani žádanku, která jim může být vystavena přímo v odběrovém místě,“ upozornila vrchní sestra.

V současné době se PCR testy provádí vždy v ranních hodinách, a to i o víkendech. Antigenní testy pak od 10:30 do 15:45 hodin ve všední dny. Nápor covidových pacientů na nemocnici v současné době již opadl. Na sálech se již více než měsíc provádí plánovaná péče. Na jednotce intenzivní péče leží pouze dva lidé s covidem. Povoleny jsou už také návštěvy. Ty ale musí mít potvrzení o prodělaném covidu, negativním testu či očkování.