V rámci Středočeského kraje se Rakovnicko řadí k okresům s nižší nezaměstnaností. Lépe je na tom jen Benešovsko, Boleslavsko a okresy Praha-západ a Praha-východ. Zbylých sedm okresů má vyšší podíl lidí bez práce.

Počet volných míst naopak klesl na 900 oproti stavu v lednu, kdy bylo 1053 volných míst. V červnu loňského roku činil počet nabídek práce 994. Nejvíce volných míst zůstává mezi dělníky a dalšími řemeslníky. Naopak se změnila situace v oblasti gastronomie. „Na začátku roku byla po kuchařích, číšnících a servírkách poptávka. Po vypuknutí pandemie v průběhu jara byli mezi nově evidovanými nejčastěji právě kuchaři, číšníci. A rovněž OSVČ především z oblasti služeb, například kadeřnice či masérky,“ povšimla si ředitelka Úřadu práce Rakovník Jitka Ledvinová.

Spousta provozoven tedy reagovala a propustila své zaměstnance. Stejně tak rychle ovšem jednala po uvolnění opatření a stáhla si je zpět. „Nyní máme poptávku po více než padesáti kuchařích či pomocných kuchařích a ti, co se přišli zaevidovat v souvislosti s koronavirem už u nás nejsou zaevidováni a vrátili se zpět,“ potvrdila Ledvinová.

Nezaměstnanost stoupá touto dobou každým rokem vzhledem k velkému počtu absolventů. Od počátku června tak v Rakovníku přijali 317 nezaměstnaných, ale 33 již v evidenci během tohoto období skončilo a nastoupilo do nového zaměstnání. Vždy na konci června končí také více učitelů, kteří mají smlouvu na dobu určitou. „Nárůst nezaměstnaných je, avšak nedá se konkrétně říci, že by byl nějak markantní z jednoho konkrétního oboru,“shrnula Ledvinová.

Ze tří měst okresu se míra nezaměstnanosti za poslední rok nejvíce zvedla v Novém Strašecí, kde stoupl počet na 99 oproti 60, v Rakovníku na 311 oproti 260, v Jesenici počet nezaměstnaných stoupl z 35 na 38.

Horší je situace tradičně v menších obcích, kde ovšem statistiky zkresluje nízký počet obyvatel. Podle podílu nezaměstnaných je na tom v současné době nejhůře obec Lašovice, dále Žďár, Drahouš a Děkov, kde byla vloni v černu nejvyšší míra nezaměstnanosti. Ze středně velkých obcí jsou na tom nejhůře Hořesedly a Hořovičky, kde počet nezaměstnaných převyšuje 6 procent.

Nejvíce volných míst zůstává tradičně v Krušovicích a v Oráčově, kde se nacházejí zaměstnavatelé s velkým počtem pracovních pozic (pivovar, resp. věznice).

RakovníkZdroj: Deník