Účastníci mají možnost vybrat z 5 tras:
3 km (trasa je vhodná pro kočárky) – start od 9:30 do 10:30h; trasa: Skryje Zastávka autobusu (parkoviště) – muzeum – kemp Ahoj
6 km – start od 9:00 do 10:00h; trasa: Hřebečníky (Zastávka Anexie) – muzeum – kemp Ahoj
6 km – start od 9:00 do 9:30h; trasa: Školicí středisko Šlovice – Elektroskanzen Čechův mlýn – muzeum – kemp Ahoj
9 km – start od 9:00 do 9:45h; trasa: Újezdec (náves) – Elektroskanzen Čechův mlýn – muzeum – kemp Ahoj
16 km – start od 8:20 do 10:00h; trasa: Roztoky ČD – Nezabudice – muzeum – kemp Ahoj

„Na krátké trasy vás odveze smluvní autobus v 8:30h od vlakového nádraží v Rakovníku. Autobus čeká na příjezd vlaku od Prahy v 8:32h. Po skončení akce vás autobus zase odveze zpět do Rakovníka i ty, co přijdou z delší trasy. Cena je 50,-Kč pro dospělé a 25,-Kč děti tam i zpět. Cena pro ty, co přijdou z dlouhé trasy, je 25,-Kč dospělí a 15,-Kč děti. Na startu zaplatíte symbolické startovné 10,- Kč pro děti a pro dospělé 20,- Kč,“ seznamuje s organizačními záležitostmi organizátorka pochodu Iveta Folbrová.

A pokračuje v popisu pochodu. „Dvě trasy vedou přes Elektroskanzen – Čechův mlýn, kde milý pan Čech vám povypráví o vzniku mlýna a elektřině. Dále pak u muzea ve Skryjích je připraven naučný kvíz zakončený testem. Tam děti i dospělí dostanou kartičky, kde zakřížkují správné odpovědi. Z těchto kartiček jsou pak v cíli losovány odměny. Hlavní tři ceny jsou dorty ve tvaru trilobita,“ vypráví o programu celé akce organizátorka.

Cíl pro všechny účastníky je v kempu Ahoj, kde si budou moci děti zasoutěžit v nejrůznějších disciplínách. Soutěže připravil Dům dětí a mládeže Rakovník. Program v kempu zajistí i Informační a vzdělávací středisko lesů ČR Křivoklát, tam pracovníci budou informovat o zajímavostech lesa a dění v něm. To vše v kempu proběhne za hudebního doprovodu pana V. Chaloupky. Nebude chybět ani táborák, na kterém je možnost si opéct vlastní špekáčky.

„Každý účastník pak obdrží v cíli vzpomínku na tuto akci, čím je pamětní list a upomínkový předmět. Nikdo neodchází s prázdnou. Děti něco dostanou i na soutěžích. V prodeji bude i turistická vizitka pochodu,“ přibližuje Folbrová, podle níž je akce velmi žádaná.

„Jezdí sem občané z celé naší republiky, letos se nám ozvali a přijedou tři autobusy z Teplic. Tak doufám, že Rakovničtí se nenechají zahanbit a přijdou také. Loni jsme měli 189 účastníků. Tímto všechny co nejsrdečněji zvu na náš pochod Barrande a trilobit,“ dodala Iveta Folbrová, organizátorka pochodu.