Pochopitelně se jednalo o vydařenou recesi a ve stejném duchu se vlastně neslo i, nečekané prezidentské návštěvě Miloše Zemana, předcházející divadelní představení místních ochotníků. K humorně – dramatickému ztvárnění si vybrali Erbenovu Kytici a zejména báseň Svatební košile byla pro herce velmi náročným partem. V jednu chvíli se totiž museli dokonce proměnit v kaskadéry.

Amatérští herci byli velkým davem spokojených přihlížejících zaslouženě odměněni bouřlivým potleskem. A nesmíme zapomenout na muzikanty. K dobré pohodě a chutnému občerstvení zde totiž zahrál výběr nejlepších městečských hudebníků – Uliční trio. Později se mnozí návštěvníci oslav přesunuli do místního kostela svatého Jakuba na koncert, kde zazněly krom jiného i známé Biblické písně Antonína Dvořáka. Na fotbalovém hřišti se večer rozjela správná pouťová taneční zábava s pražskou skupinou Leightmotif.

Rozhovor s uměleckým vedoucím souboru Janem Kučerou.

Městečko – Ohnivcova divadelní společnost (ODS) je, jak už napovídá její název, veselá partička nápaditých lidí. Ve znaku mají modrého ptáka, který nese hořící pochodeň. Krátce po úspěšném debutu nového představení Erbenovy Kytice na návsi v Městečku jsem hovořila s uměleckým vedoucím souboru Janem Kučerou.

Proč právě hořící pochodeň?
Je to pochopitelně odkaz na legendární postavu Ohnivce. V místních historických pramenech se píše, že Král Přemysl Otakar II. pro zajištění ochrany hradu zavedl manský systém. Svobodní obyvatelé vsí, dvorů a tvrzí měli za povinnost obranu hradu. Řada úkolů připadla i na obyvatele Městečka. Nejzajímavější z nich byla postava Ohnivce, který vykonával „služebnost s králem táhnouti a páliti, kde by král ukázal. Jezdil na bílém koni a nosil červené šaty a stal se podkladem pro vytvoření erbu obce a jejího praporu.

Jste spokojen s výkony vašeho souboru?
Je to dobré, na to, že jsme včera měli poslední a zároveň vlastně první zkoušku. Dopadlo vše dobře.

Jak to?
Bylo problém se sejít takto všichni dohromady. Včera jsme to sjeli oficiálně vlastně celé poprvé. Zjistil jsem, že někteří umělci vidí scénář poprvé, takže jsem měl docela těžkou noc.

Svatební košili jste odříkal celou zpaměti a herci ji jen odehráli…
Kdysi jsem se ji naučil, protože je vděčnou kulturní vložkou na mejdanech když už je pokročilá doba. Když jsme přemýšleli po masopustu co dalšího vymyslíme, tak mě napadla právě Kytice, protože je skvělá, líbí se nám a dá se s ní pracovat, jak říkají umělci.

Všichni se ztvárněním, tak, jak jste ho navrhl, souhlasili?
Někdo se bál, zda bude vhodné, aby z hrobu vystoupilo dítě, ale to prostě ke Kytici, která je, jak jsem četl, vlastně klasickou hororovou poezií, patří.

Na představení a vůbec pouťových oslavách spolupracoval nejen tým herců, ale uskutečnilo se i díky mnoha lidem okolo. Koho chcete jmenovat?
Ivu Kasíkovou, která zařizovala mnoho věcí okolo, například stánky s občerstvením. Poděkování patří také Vladimíře Bohalové. Ta nám zase zařizovala mimo jiné všechny kostýmy. Tomáši Novotnému, který nám zapůjčil tyto prostory domu na návsi. Vždy nám vyhoví když potřebujeme. Výrobci rekvizit Luboši Jiráskovi a Jirkovi Paterovi. Všem ochotníkům, kteří věnovali nácviku svůj volný čas jen proto, aby pobavili lidi. Také všem sponzorům, díky kterým jsme sehnali perfektní kapelu na večerní zábavu.

Máte už i trička s logem ODS takže předpokládáte, že po úspěšné premiéře potáhnete ochotničení v Městečku dál?
Samozřejmě. Už nyní máme vymyšlený masopust, který bude příští rok v Roztokách. Tam rádi využijeme do našeho skeče řeku.

Proslulé jsou vaše oslavy Mikulášů.
Loni jsme je pojali v trošku větším stylu. Čtrnáct dní před tím jsme natočili video záznam jak čerti vylézají ze skály. Používali jsme k tomu i pyrotechniku. Ale problém byl,že jsme to točili den po kamarádových narozeninách a většina čertů přišla na natáčení značně společensky unavena. Báli jsme se, aby nebyl nějaký zádrhel, ale vše proběhlo v pohodě. O Mikuláše jsme video promítali za pomocí projektoru na stěny baráků na návsi. Pak jsme vběhli mezi lidi.