V současné době je na Rakovnicku celkem 17 matrik a zrušena bych jich mohla být více, než jedna třetina. Rakovnický deník pro čtenáře zjišťoval, co si o tomto kroku myslí starostové měst a obcí na Rakovnicku. Ti z menších obcí, kterým případně hrozí zrušení matriky, jsou proti. A to zejména proto, aby byly zachovány tyto základní služby občanům. S návrhem ale nesouhlasí ani starostové větších obcí a měst, podle kterých jejich matrika bude zahlcena matričními úkony z těch menších obcí.

O matriční služby by nechtěli přijít ani v Kněževsi. „Statistika ušetření peněz státu za úhrady obcím za matriční úřad se nedá srovnat se službou, kterou stát poskytuje občanům. V každém případě budeme jednat s Ministerstvem vnitra o zachování matričního úřadu v Kněževsi,“ uvedla pro Rakovnický deník starostka městyse Kněževes Alena Králičková.

René Franěk vybudoval zoo v Chlebích. V poslední době je však spíše znám svými kontroverzními výroky.
Výroky Reného Fraňka pobuřují politiky i veřejnost

V Novém Strašecí o matriku nepřijdou, ale navýší se jim zase počet matričních služeb, protože budou muset nahradit ty nejbližší, které by měli být zrušeny. „Město provádí výpisy z matrik a další funkce, které souvisí s matrikou. Tím, že, se rozšíří působnost na celý region, pochopitelně přibude městu další práce. O kolik ale bude více výpisů, to si nedovedu zatím představit,“ řekl starosta Nového Strašecí Karel Filip.

Stejné to mají také v Jesenici. Místní matrika provede více, než padesát zápisů ročně, přesto starosta města Jan Polák s tímto návrhem nesouhlasí. „Osobně s tímto návrhem nesouhlasím, protože to opět povede k centralizaci úřadů a služeb do větších obcí a lidé budou muset za těmito službami opět dojíždět,“

vysvětlil Jan Polák. A dále upozorňuje na to, že v menších obcích většinou pracovníci matrik zastávají i jinou práci na obecním úřadě. „Je třeba si uvědomit, že matrikářky na jednotlivých malých úřadech mají kumulované funkce, dělají zároveň pokladní nebo se starají o další věci na úřadu. Dle mého názoru je to krok zpět,“ doplnil Jan Polák.

A s tím souhlasí i ostatní námi oslovení starostové menších obcí. Ti v návrhu nevidí žádnou větší úsporu, ale spíše ztížení dostupnosti dalších státních služeb svým občanům."Samozřejmě chápu, že ministerstvo vnitra hledá způsoby, jak ušetřit veřejné prostředky. Na druhou stranu uvedený záměr, dlužno říci bohužel, zapadá do trendu omezování dostupnosti služeb a veřejné infrastruktury na českém venkově. Jednou je to rušení matrik, podruhé snaha převést poštovní pobočky na obce, potřetí snížení počtu stavebních úřadů. A to je každopádně špatně," uvedl starosta městyse Senomaty Tomáš Valer.

Děti z MŠ V Lukách Rakovník zahájily výstavu - Co vidělo sluníčko.
V Galerii Samson byla zahájena výstava - Co vidělo sluníčko