Za naměřené hladiny alkoholu u dětí by se nemusel stydět ani dospělý muž.


Jen za uplynulý víkend řešili strážníci hned šest těchto případů. Všechny byly předány odboru sociální péče magistrátu města.
„V pátek večer krátce po osmé hodině zaznamenali operátoři kamerového systému na náměstí Sítná skupinu mladíků, kteří jezdili v nákupním vozíku. Strážníci na místě pojali podezření, že výtržníci jsou pod vlivem alkoholu. To se také potvrdilo při dechové zkoušce. Mezi partou byli i dva chlapci ročníků narození 1990 a 1992. Mladšímu bylo naměřeno 0,19 promile alkoholu a staršímu 0,89 promile. Oba byli předáni do péče rodičů a případ nahlášen sociálnímu odboru,“ řekla mluvčí městské policie Jiřina Forejtová.
Strážníci v tomto roce řešili asi 52 případů mladistvých pod vlivem alkoholu a jen za říjen jich už bylo jedenáct. Nejčastěji se jedná o mládež ve věku od 15 do 17 let.

Podle slov Jiřiny Forejtové je to statisticky nejhorší měsíc za poslední roky. Přitom poslední kontrolu zaměřenou na podávání alkoholu mladistvým strážníci provedli asi před 14 dny. Zkontrolovali šest podniků a porušení bylo zjištěno pouze jednou. „Další případ, který jsme řešili o víkendu, se stal v parku v Anglické ulici. Občan nám oznámil, že se tam pohybuje skupinka mladých lidí, kteří pokřikují, ničí odpadkové koše a jinak demolují okolí. Jednalo se o skupinku šesti lidí, ze kterých byli čtyři mladiství. U třech z nich byla pozitivní zkouška na alkohol a bylo zjištěno, že jim ho umožnil jeden z jejich plnoletých kamarádů, kterému byla na místě udělena bloková pokuta. Mezi dětmi byl i chlapec, jemuž strážníci naměřili dokonce 1,69 promile alkoholu. Dva z výtržníků byli předáni do péče rodičů, zbytek si převzala Policie České republiky,“ uvedla Forejtová.

Mladí lidé přitom s počtem vypitého alkoholu nijak nešetří a za jejich naměřené hodnoty by se nemusel stydět ani dospělý muž. „Zhruba před čtrnácti dny strážníci přistihli na třídě T. G. Masaryka skupinu tří podnapilých sedmnáctiletých mladíků, kteří rozkopávali reklamní poutače a koše na odpadky. Po měření hladin bylo u jednoho zjištěno 1,02 promile a u druhého dokonce 2,04. Tomu se následně udělalo zle a začal se dusit. Oběma chlapcům byla poskytnuta lékařská pomoc a následně byli převezeni do kladenské nemocnice,“ dodala mluvčí.