Přítomné potěšil i pohladil po duši svým koncertem Rakovnický komorní orchestr pod vedením Jana Rezka. Tomu však předcházel křest dvou knih známého rakovnického autora Ivo Mičky. Obě knihy jsou vlastně již druhými díly.

Dalo by se říci, že kniha „S volyňskými Čechy v Žitoniru a v Rakovníku“ navazuje na dílo „Dva měsíce u Volyňských Čechů.“ To bylo poměrně velmi rychle rozebráno, proto bylo na místě rozhodnutí, zda ho dotisknout nebo ještě připsat další osudy Čechů na Ukrajině.

„Zvolili jsme nakonec druhou možnost , město přispělo grantem a proto vznikla druhá kniha S volyňskýmiČechy v Žitoniru a v Rakovníku,“ vysvětlil Ivo Mička.

Ta je bohatší o několik životních příběhů svobodovců, Volyňáků, kteří se rozhodli bojovat a umírat za osvobození vlasti svých prarodičů. Mnozí v Čechách zůstali a založili si rodiny.

Knihu šampusem pokřtili i zástupci volyňských Čechů. Cestu až ze Žitomiru vážila Olena Lagovská, vedoucí českého vysílání oblastního žitomirskéha rozhlasu. Naopak daleko to neměl osmaosmdesátiletý rodák z volyňské Sofiefky, čestný občan města Rakovníka, dukelský hrdina, předseda okresní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu, plukovník v záloze Mikoláš Vondráček. Přišel také jeho devadesátiletý bratr Evžen, podplukovník a předseda rakovnické Československé obce legionářské.

Druhá kniha, 2. díl Slovníku výtvarníků z Rakovníka a okolí, si užila křestu náramně. Šampusem ji smočili všichni přítomní lidé od kumštu, kteří jsou v knize uvedeni. Najdeme v ní například malíře, fotografy, keramiky.

Autor se hned v úvodu všem omluvil za „delší termín dodání.“ „Chci se také omluvit tvůrcům obsahu, tedy lidem od kumštu, že jsem často jejich citlivá vyznání musel s krvácejícím srdcem převádět do strohé mluvy slovníkové, neboť nebylo zbytí,“ řekl Ivo Mička.

Starosta města Zdeněk Nejdl poděkoval Ivo Mičkovi za dlouholetou práci na poli kultury a za to mu předal peněžitý dar. „Velký dík patří všem, kteří se na knize také podíleli. Jen díky nim je kniha na světě a vypadá, jak vypadá – prostě báječně,“ uvedl na závěr Ivo Mička.

Ivo Mička

Nejprve učil český a ruský jazyk na základních školách v Rakovníku, Jesenici a Kounově. Pracoval jako novinář pro Rozvoj, Objektiv, Rakovnicko a Rakovnický deník, kam doposud přispívá. Působil jako publicista a korektor v pražském vydavatelství Práce. Psal texty. Mnozí ho znají jako trumpetistu z Rakovnické kapely Merkur.Vydal několik knih o životě volyňských Čechů, dále Padesát let Merkuru, Projděme se Rakovníkem. O Miroslavu Pangrácovi napsal knihu Být sochařem. Je členem kulturní komise a Muzejního spolku v Rakovníku. Zajímá se o výtvarné umění, hudbu, literaturu a rád fotografuje.