Plány na stavbu vypracoval známý český architekt Otakar Novotný, který rovněž o několik let dříve projektoval Lexovu vilu v Čermákových sadech, a to v roce 1912.

O rok později, 30. března 1913, byl položen základní kámen. Jelikož byla dostavěna těsně před „Velkou válkou“ (ke slavnostnímu otevření došlo 13. června 1914 v rámci sokolského župního sletu), byla během ní používána jako lazaret Červeného kříže.

Fasáda je obložena bílými cihlami s dekorativní geometrickou skladbou, a proto je rovněž nazývána jako „Bílý dům“. Sokolovna je postavena ve stylu geometrické moderny s bohatě členěným exteriérem a nejvíce upoutá hlavní průčelí s tympanonem umístěným nad vchodem. Ten zdobí mozaika emblému Sokola, který nedávno oslavil 150 let své existence a zajímavá jsou rovněž velká oblouková okna v prvním patře západní, jižní a severní strany budovy.

V roce 1929 se vedle sokolovny otevřelo i letní cvičiště, které od té doby prodělalo několik proměn. V souvislosti s politickými zvraty byl od roku 1941 „Bílý dům“ předáván různým uživatelům či správcům. Až v roce 2005 bylo právo užívání převedeno zpět na Sokol.

Díky své unikátnosti, kdy i její interiéry se dochovaly téměř v původní podobě, byla sokolovna před dvěma lety vyhlášena národní kulturní památkou, po hradu Křivoklát jako druhá stavba na Rakovnicku.