Pozornost v Kněževsi v současné době směřuje k památníku Mistra Jana Husa, který se nachází v obecním parku. Právě v těchto místech měli předkové uložit plechovou krabici s pamětním listem a různými památkami v hodnotě tehdejších pěti set korun.

„Ten zápis o odkazu předků jsme našli v obecní kronice. Víme o tom již několik let,“ řekl k tomu Miroslav Franěk, který akci inicioval. Podle jeho slov čekali na vhodnou příležitost. V letošním roce oslaví Kněževes udělení znaku a vlajky, statutu Městys a 125 let výročí založení školy. To byl právě ten impuls, který vedl k pokusu o nález odkazu předků. „Při letošních velkých oslavách chceme udělat v sokolovně výstavu o historii obce. Zde bychom právě chtěli vystavit také pamětihodnosti, které by měly být pod památníkem. Snad je najdeme, tedy jestli nás nikdo nepředešel,“ konstatoval Franěk. Záznamy z kroniky, ve kterých je zmínka o umístění archiválií, pocházejí z roku 1915, kdy byl památník k oslavě pětistého výročí od upálení Mistra Jana Husa, vybudován.

První pokus vedoucí k nalezení „pokladu“ se v Kněževsi uskutečnil ve čtvrtečních dopoledních hodinách. Detektor kovu lokalizoval místo u památníku, kde by měla být plechová krabice umístěna. Zhruba po dvouhodinovém odstraňování kamenného valu a kopání u patice památníku se ukázalo místo jako falešné. Nakonec vyšlo najevo, že za intenzivními impulzy pro detektor stojí kus nerostu s velkým podílem kovu. Aktéři tedy dospěli k závěru, že musí nastoupit těžká technika, která obnaží základy tohoto památného místa. „Okolí památníku samozřejmě uvedeme do původního stavu,“ uvedl Franěk. Ten také sdělil, že mají v plánu při letošních oslavách na stejné místo uložit artefakty ze současnosti.
To, jestli se Kněževeským podařilo odkaz předků najít, se dozvíte v zítřejším vydání Rakovnického deníku, ve kterém vám přineseme reportáž z druhé fáze akce. Ta snad bude s pomocí bagříku s podkopovou lžící úspěšnější.