„Křivoklátsko je druhý místem na světě, které mám nejraději. Prvním je mé rodné Kladno. V Račicích nad Berounkou máme chalupu. Už jako kluk jsem na ni jezdil z Kladna na kole," vysvětlil Luděk Švorc.

Zhruba před dvěma lety vyšla Luďku Švorcovi velká obrazová publikace Křivoklátsko. Texty do ní napsal básník Petr Petříček. V této knize najdeme fotografie všech přítoků Berounky v regionu. A třeba také originální fotografie hradu Týřova v zimě. „Tehdy jsem tam byl k vidění jen já a stopy zvěře. Krmič jelenů mně tehdy, jsou to asi tři, čtyři roky, odvezl traktorem na Týřovické skály, které jsem nafotil a z nich jsem šel k hradu. Dnes bych to už asi nedokázal," zavzpomínal Luděk Švorc.

Na Křivoklátsku má mnoho oblíbených koutů, ale jako rybář má přece jedno nejoblíbenější. „Je to na břehu řeky Berounky pod Sýkořicemi, naproti Račicím, pod skálami. Je tam lom, kde se údajně kdysi lámal kámen na stavbu železnice, ježu tu chtěl stavět Barrande. Některé ty kameny napadaly do řeky a tam je dobrý úkryt pro ryby," prozradil Luděk Švorc. Jeho největším úlovkem prý byl kapr vážící deset a půl kilogramu.

Křivoklátsko se prý za ta léta, co sem jezdí, moc nezměnilo. „Je stále stejně krásné, mám ho rád. Jen podle řeky je to více zarostlé, méně udržované."

Křivoklátské pohádky psal zhruba rok. „Pohádky se píší dobře. Nespoutávají vás žádné historické děje, jen vlastní fantazie," upozornil Švorc. Nová kniha navazuje na předchozí Kladenské pohádky. Její hlavní myší hrdinové přijdou o bydlení, tak se přestěhují na Křivoklátsko, protože tady bydlí strýc Zálesák, bratr strýce Šediváka z Kladna. Kniha je opět doplněna působivými ilustracemi Marcely Alfonso, o grafiku se postarala Petra Libová a editorem je Roman Hájek. Role jednoho z kmotrů knihy se ujal také starosta městyse Křivoklát Milan Naď.

Hudebně slavnost podbarvila kapela Kamarádi údolí Berounky. Kladenským dětem Luděk Švorc novou pohádkovou knihu představí 10. prosince v 17 hodin v Městské knihovně na Sítné