Od podzimu loňského roku mají policisté z Územního odboru Rakovník k dispozici nové služební vozidlo. Jedná se o speciální vůz Volkswagen Transporter, určený pro provádění zásahů v rámci Integrovaného záchranného systému.

Spokojenost

Na to, jak jsou s novým autem policisté spokojeni, nám odpověděl mluvčí rakovnické policie René Černý, který nám zároveň umožnil podrobnou prohlídku vozidla: „Pro užívání vozidla museli být policisté nejprve řádně proškoleni. Je to velké auto, a tak se s ním pochopitelně musí jezdit opatrněji. Jízda je to pohodlná a k účelům, pro které bylo pořízeno, je ideální. Zatím ho kolegové využili k výjezdům k větším dopravním nehodám.“

Auto je upraveno jako velitelské vozidlo a může sloužit rovněž jako kontaktní centrum pro výměnu informací mezi policisty a občanem.

Průzkum

A právě to se děje na Rakovnicku v posledních dnech, kdy se zde uskutečňuje průzkum mezi občany na téma jejich spokojenosti s prací policie.

„Uvnitř je mobilní kancelář. Stoleček s počítačem. Pokud je tedy špatné počasí, můžeme člověka, kterého v rámci průzkumu oslovíme na ulici, pozvat dovnitř do auta a v klidu s ním dotazník vyplnit zde,“ popsal René Černý.

Volkswagen Transporter slouží dopravním policistům také při provádění preventivních aktivit k předcházení dopravních nehod. A to tehdy, když si ho policisté vezmou s sebou na stanoviště v úsecích s častými dopravními nehodami. „Už se nám také stalo, že jsme během průzkumu zjistili přestupek. Tehdy okamžitě zasáhneme sami nebo v součinnosti s policisty z obvodních oddělení. I v těchto případech se tedy dá hovořit o prevenci,“ zdůraznil René Černý.

Výbava

Mezi výbavu auta náleží počítač s tiskárnou, GPS navigace s přídavnými GPS moduly pro osoby spolupracující s osádkou vozidla.

Dále je jeho nedílnou součástí i potřebné zdravotnické vybavení, elektrocentrála či speciální elektronické informační tabule pro provedení přechodných změn dopravního značení a krizový mobilní telefon.

Vozidlo bude především využíváno pro zásahy při ekologických a živelních katastrofách, při pátracích akcích nebo například při závažných dopravních nehodách.

Projekt byl financován i z Evropského fondu pro regionální rozvoj.