Ukradené hřbitovní věnce, květiny, vázy, ale také odcizené peněženky, doklady a další cenné věci ze zaparkovaných automobilů. Nenechavci mají v těchto dnech řadu příležitostí, jak si polepšit na úkor druhých. Některé krádeže návštěvníci hřbitovů ani policii nehlásí.

„Vloni jsme přijeli na hrob rodičů umístit věnce a květiny o týden dříve, nevěděli jsme, zda sem nakonec dorazíme kvůli počasí. Když jsme pak v sobotu přijeli, zjistili jsme, že na hrobě věnce chybí. Někteří lidé se zkrátka neštítí ničeho, ani zde na hřbitově. Bylo nám z toho smutno,“ řekla Rakovnickému deníku Milena Černá.

Právě podobné nenechavce se snaží odradit svoji přítomností nejen policisté, ale také městští strážníci. V menších obcích pak vesměs hlídkují pouze státní policisté.

„Máme naplánovaný zvýšený dohled na hřbitovech v Rakovníku. V naplánovaných časových intervalech budou hlídky strážníků procházet hřbitovy, budou také monitorovat okolí hřbitovů. Zvýšený dohled potrvá od čtvrtka až do neděle, a to jak ve dne, tak i večer,“ sdělil Deníku vrchní strážník rakovnické městské policie Jaromír Nový.

Hlídkovat více na hřbitovech budou i novostrašečtí strážníci. Ti mají na starost, jak potvrzuje zástupce vrchního strážníka z Nového Strašecí Pavel Čížek, kromě Nového Strašecí a Rynholce také Lány, Tuchlovice, Srby a Kamenné Žehrovice. Hlídky strážníků provádějí kontroly v těchto oblastech po dobu čtrnácti dnů v období kolem Dušiček vždy nejméně jednou denně.

„Občas máme oznámení od občanů, že jim někdo odcizí věnec z hrobu nebo květinovou výzdobu. Podobné případy proto řešíme líčením fotopastí. Nejméně dvakrát už se nám stalo, že ten, kdo na hrobě škodil, se svou činností ustal hned, jak jsme tam fotopast nainstalovali. Někdy nám bohužel ukradnou i fotopast. Ale díky tomu, že zařízení je čím dál sofistikovanější, může mít v sobě i GPS. Úspěšní jsme nejen na hřbitovech, ale i v případech černých skládek,“ popisuje novostrašecký strážník. I on potvrzuje, že je i přes některé nešvary na hřbitovech nyní relativně klid.

Cennosti v autě a kolize

Na to, že auto není trezor, upozorňují policisté řadu let. Marně. Stále se najdou tací, kteří zkrátka na rady nedají. „V minulém roce policisté mimo jiné řešili odcizenou kabelku ze zaparkovaného vozu u hřbitova,“ připomněla Michaela Richterová, mluvčí rakovnické policie s tím, že právě ponechání cenných věcí v automobilech láká zloděje.

„S uctěním Památky zesnulých evidujeme růst majetkové trestné činnosti. Pachatelé čekají na příhodný okamžik, kdy si například někdo odloží kabelku vedle hrobu a věnuje se úpravě. Zloději si vyhlížejí spíše osamělé osoby a čekají na jejich nepozornost. Pachateli potom stačí jen několik sekund,“ připomněla policistka Michaela Richterová.

Policisté zároveň varují před takzvanými svátečními jezdci na silnicích. Jedná se o řidiči, kteří za rok najedou minimum kilometrů a poté i vlivem hustšího provozu na silnicích chybují. „Policisté tak budou hlídkovat nejen na hřbitovech, ale také na silnicích a okolních parkovištích. Akce se zvýšeným dohledem začne ve čtvrtek a skončí v neděli,“ upřesnila Michaela Richterová.

Pokud to je jen možné, měli by návštěvníci hřbitovů ponechat raději svá auta doma a na hřbitov dojít pěšky. Kapacity parkovišť u hřbitovů jsou totiž velmi často omezené a na řadě míst tak vznikají velmi nepříjemné situace s kolizemi. Výjimkou není ani parkoviště u rakovnického hřbitova. Ve spodní části Kokrdovského ulice, kde je také vstup do prostor hřbitova, je méně než dvacet míst k parkování, větší parkoviště je pak v ulici Sadová.

„Zejména v období Dušiček je to tu šílené. Řidiči tu parkují i na místech, kde nemají,“ dodávají obyvatelé Kokrdovského ulice.