Zatímco dopoledne patřilo rakovnickým hasičům, krátce po obědě dorazili i policisté. Program pro táborníky připravila policejní mluvčí a preventistka Jana Žáčková společně s vedoucím obvodního oddělení  v Roztokách Pavlem Šmídem, policistou Petrem  Macháčkem a policisté ze služby základních kynologických činností z Kladna.

Policisté Michal Štěpán a Petr Procházka předvedli  prezentaci výcviku policejních psů. Poslušnost v rámci povelů hlasem či pohybem ruky, ukázka zákroku proti pachateli či  vyhledání pachatele v terénu doprovázeli policisté povídáním o jejich práci.

Jana Žáčková popsala: „Děti samozřejmě kladly mnoho otázek. Zajímalo je, jak dlouho trvá, než se pes vycvičí a je schopný práce u policie, jak probíhají výcviky, co jedí psi, aby měli dostatek síly, nebo jak pozná policista, že výcvik psa baví a že tu práci dělá rád. Povídalo se i o rasách psů, které policie má a k čemu jsou psi vybíráni."  

Dětem se ukázka moc líbila a se psy se ani nechtěly rozloučit.

Poté se všichni přesunuli k policejnímu vozidlu, kde se rozdělili na dvě poloviny. Ta mladší část zasedla pod přístřeškem k testům a kvízům, které pro ně připravila Jana Žáčková. Ta uvedla: „Děti váhaly, jak vypadá vlajka České republiky –  které barvy jsou v ní zasazeny. Nejisté byly děti v odpovědích na otázky typu: Jaké barvy mají v současné době vozy Policie České republiky,  nebo  jaký je rozdíl mezi policistou z obvodních oddělení a policistou z dopravního inspektorátu."

Správných odpovědí se ale nakonec dobrali všichni, mnohdy společnými silami. V obrázkovém kvízu ti mladší zaškrtávali správné chování dětí vůči cizím osobám a na cizích místech. Druhá polovina starších táborníků si mezi tím prohlížela policejní výstroj a výzbroj (nechyběla neprůstřelná vesta, zbraně, pouta a mnoho dalšího),  včetně policejního vozu. „Chvílemi to vypadalo, že vozidlo děti rozeberou a každý si odnese kousek domů," smála se Jana Žáčková.

Obě party se samozřejmě prostřídaly. Odpoledne rychle uteklo a policisté se s dětmi rozloučili. Zanechali jim na zpříjemnění zbylého pobytu mnoho dárků. „V neposlední řadě všechny děti obdržely diplomy za znalosti policejní  práce," dodala Jana Žáčková.