Proto, kromě řidičů motorových vozidel, si dopravní policisté v letošním roce vezmou „na mušku" také cyklisty. Ti, ač si to mnohdy neuvědomují, jsou rovnocennými účastníky silničního provozu. Na kolo podle zkušenosti vedoucího Dopravního inspektorátu v Rakovníku Ladislava Hellera rovněž sedají pod vlivem alkoholu: „Stačí se jen podívat k restauracím v centru Rakovníka, kolik je u nich zaparkovaných jízdních kol. Myslím, že řada majitelů těchto kol by při zkoušce na alkohol nadýchala."

Bohužel bezpečno není ani na cyklostezkách. Kromě cyklistů se tu prohánějí řidiči v autech a motocyklisté na „kroskách". Nejhorší situace je na cyklostezce na Olešnou. Ta se přímo nabízí jako zkratka mezi Rakovníkem a Olešnou.

Nepříjemnou zkušenost s řidičem automobilu prožil pan Jan: „Řidič na mne nejprve troubil, pak dokonce hrozil, jen abych uhnul, protože mě chtěl předjet."

I na stezkách tedy dopravní policisty můžete potkat. Nejhorší pořízení je s jezdci na terénních motorkách. „Těžko je na stezce dohoníte. Snadno rychle zahnou na pole a jsou pryč," popisoval situaci Heller.

Vedle cyklistů a běžné kontroly řidičů vykonávají dopravní hlídky noční kontrolu vozidel.
Zajímá je zavazadlový prostor a věci v něm. Tady se často objevují kradené předměty z chatových oblastí nebo z vykradených automobilů. Policisté rovněž lustrují automobily, jestli nejsou v databázi odcizených. Zvýšení dohledu nad cyklisty a noční kontrola vozidel jsou jen jednou z věcí, kterými chtějí dopravní policisté snížit nehodovost na Rakovnicku. Počet dopravních nehod totiž v roce 2013 oproti předešlému stoupl o čtyřicet šest na čtyři sta osmdesát pět. Proto Dopravní inspektorát v Rakovníku vyhlašuje pravidelně každý měsíc dvě až tři dopravně bezpečnostní akce, zaměřené na kontrolu dodržování předpisů o bezpečnosti silničního provozu, to znamená na rychlost a bezpečnost jízdy. Dále pak na zákaz požívání alkoholu a drog.

I když řidiči více bourali, klesl počet usmrcených lidí na silnici. Loni zemřeli při nehodách tři lidé. V roce 2012 jich bylo osm.

První tragická nehoda se v roce 2013 udála na silnici Rakovník – Ruda u rybníka Kracle. Zahynul tu mladý muž. Ve vozidle Fiat jel příliš rychle. Auto dostalo smyk, přelétlo svodidla a čelně narazilo do stromů.

V druhém případě cyklista na Čistecku zemřel zhruba měsíc po dopravní nehodě na její následky. Nehoda se stala o letních prázdninách. Třetí dopravní nehoda se stala v listopadu poblíž Rakovníka na silnici od Lišan. Osmatřicetiletá žena z Rakovnicka jela ve Fiatu Punto z Rakovníka do Lišan. Poblíž střelnice po projetí mírné levotočivé zatáčky vyjela z nezjištěných příčin vpravo mimo vozovku, kde narazila do stromu. Utrpěla těžké zranění neslučitelné se životem.

Ještě pro zajímavost: stoupl počet účastníků dopravních nehod do patnácti let. Sedm dopravních nehod zavinili řidiči nemotorového vozidla, jednu chodec. Zbytek, to je 356, zavinili řidiči motorových vozidel.