Ačkoliv termín předčasných voleb ještě není definitivně znám a ani nedošlo k rozpuštění poslanecké sněmovny, některé politické strany již připravují kandidátky do těchto voleb. Kromě občanských demokratů. Ti stále tajně doufají, že k předčasným volbám nedojde.

Oficiálního lídra představí Česká strana sociálně demokratická až koncem příštího týdne. Senátor a náměstek hejtmana Středočeského kraje Marcel Chládek na kandidátce rozhodně nebude. „O podobě kandidátky rozhodne krajský výkonný výbor, nebudou tentokrát okresní konference," informoval Marcel Chládek (ČSSD). Ten zároveň Rakovnickému deníku řekl, že on sám se na kandidátce neobjeví.

„To nelze. V tom případě bych musel složit senátorský mandát, ale cítím závazek vůči voličům na pozici senátora a navíc bych rád tento post obhájil v dalších senátorských volbách. Pokud bych složil senátorský mandát, musely by se konat ještě doplňující volby do senátu," vysvětlil Marcel Chládek. I přesto může usednout do křesla ministerstva školství, jelikož ministr nemusí být poslancem.

„Když jím je, tak ale snáze získává podporu pro své navrhované zákony," připustil Marcel Chládek. K tomu, aby se Marcel Chládek stal ministrem školství, má nyní nakročeno slibně. Již delší dobu působí ve stínové vládě Bohuslava Sobotky.

Kromě sociálních demokratů se na předčasné volby připravují i další politické strany, jako Věci veřejné, Komunistická strana Čech a Moravy, ale také různá sdružení. Ale vše je teprve ve fázi příprav. „Ještě ani není znám termín předčasných voleb. Nicméně již pomalu začínáme s přípravami," sdělil Zdeněk Renc (VV), opoziční zastupitel v Rakovníku.

Trochu jiné zvěsti však kolují od občanských demokratů. Ti, podle informací Rakovnického deníku, tajně stále doufají, že předčasné volby se neuskuteční a budou se konat až ty řádné v příštím roce. S tím však někteří členové ODS nesouhlasí.