Současná hlava státu Miloš Zeman zvítězil ve většině okresů v celé České republice, výjimkou není ani Rakovnicko. Z 83 obcí neuspěl Miloš Zeman pouze v devíti obcích. Podle Deníkem oslovených osobností rakovnického okresu jsou příčiny prohry Jiřího Drahoše zřejmě dvě.

„Myslím si, že Miloš Zeman vyhrál proto, že v některých otázkách se dokázal vyjadřovat, a to i v době svého mandátu, velice srozumitelně, jednoznačně a zřetelně, aby to všichni pochopili. Myslím tím například otázku uprchlické krize, kde se dokázal vyjádřit naprosto jednoznačně. Stejně neměnná byla i jeho proizraelská politika. To jsou signály, které veřejnost vnímala pozitivně a ve volebním výsledku se to určitě odrazilo,“ reagoval na dotaz Deníku Pavel Jenšovský, starosta Rakovníka.

V Řevničově přišli odvolit jak ti nejmladší tak i ti nejstarší občané obce. Pan Václav Kužel (94 let) přišel volit sám a svou vitalitou by předčil i mnohem mladší voliče.
VOLBY OBRAZEM: O druhé kolo voleb byl v regionu zájem

„Rozdíl v tom, že vyhrál Miloš Zeman a ne Jiří Drahoš je podle mého názoru v tom, že nerozhodnuté voliče ovlivnily dvě poslední televizní debaty. V nich pan Drahoš zbytečně útočil. To si myslím, že byl jeden z hlavních důvodu neúspěchu Jiřího Drahoše,“ řekl Karel Filip, starosta Nového Strašecí.

„Spousta lidí byla s jeho prací spokojena. Za těch pět let ukázal svoje zkušenosti a také to, že je zdatným politikem. Nejdůležitější bylo, že si skutečně stál za svými názory a neměnil je podle toho, jaká byla zrovna politická situace,“ zmínil pro změnu důvody úspěchu Miloše Zemana jeho volič Miroslav Samaš, místostarosta Rakovníka.

Zatímco na konečném výsledku voleb se oslovení politici a osobnosti z Rakovnicka z pochopitelných důvodů neshodnou, velmi je potěšila volební účast. „Je dobře, že občanům nebyly prezidentské volby lhostejné a šli volit,“ nechal se slyšet Václav Zoubek, ředitel Rabasovy galerie v Rakovníku.

„K volbám přišlo více lidí, než v prvním kole. Přesto by bylo do budoucna dobře, aby se voleb účastnilo ještě více voličů,“ řekl Miroslav Samaš.

„Je vidět, že když se jedná o volbu, která lidi zajímá, tak volební účast je skutečně vyšší, a to mne těší,“ sdělil Pavel Jenšovský.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský poskytl 19. ledna v Praze rozhovor Deníku.
Pavel Rychetský: Bezradná společnost plodí primitivní nacionalismus