Dvě lidové písně, které byly prezidentu Masarykovy nejmilejší Ach synku, synku a Teče voda teče byly prvním taktem Dne s T.G. M v sobotních Lánech.

Pěkný souzvuk hlasů místního pěveckého sboru Chorus Laneum navedl všechny hosty významného dne oslav Masarykových narozenin (7. března 1850) přímo k jezdecké soše našeho prvního prezidenta, jež bylo po prezidentu Osvoboditeli pojmenováno.

Ředitel muzea František Povolný všechny přítomné přivítal a mimo jiné konstatoval: „Jezdecká socha T. G. Masaryka se stává symbolem národní hrdosti, Je symbolem nejen pro naše muzeum, ale také pro Lány a nejen pro tento den, kdy zde klademe věnce při narození a úmrtí Masaryka. Potvrzuje se to ve chvílích kdy má národ velký smutek. Stalo se například, že v době, kdy při leteckém neštěstí zemřelo mnoho našich hokejistů, že se najednou u této naší sochy objevily svíce.“

František Povolný také upozornil, že vůbec nekrásnější pohled je na malé děti, které se mazlý s koněm, na kterém Masaryk sedí. „V život se tak dostal záměr sochaře, který si přál, aby byl jím ztvárněný obraz Masaryka lidem blíž,“ zdůraznil František Povolný.

Den s Masarykem pak pokračoval vystoupením novostrašeckého souboru Čtyřlístek, jarmarkem, křestem knihy Lánský hřbitov, vystoupením big beatové kapely a zahájením výstavy 150 let Svatoboru. V 16 hodin pak vystoupil Eve Kvartet.
Lánský kronikář František Pošta zdůraznil: “O Masarykovy a demokracii by se měly děti ve školách více učit neboť Masaryk byl nadprůměrný člověk.“