VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomáhají nejen zdravotně postiženým, ale i lidem v obci

Velká Chmelištná – Pomáhat zdravotně postiženým lidem, to byla hlavní myšlenka založení společenství Andromeda ve Velké Chmelištné v roce 2004. Tehdy byl zakoupen zchátralý objekt bývalé hospody. Na jaře 2005 začalo budování areálu pro zdravotně postižené lidi. Nyní má přístavbu, je v provozu kuchyň, sklady, kotelna. Mohou se tu scházet lidé při různých příležitostech, jako například letos při Světovém dni hospiců, nebo na dobrovolnických akcích, charitativních bazarech, přednáškách, setkání s přáteli a známými.

4.10.2015
SDÍLEJ:

Den hospiců v AndroméděFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Společenství Andromeda díky vybudovanému zázemí poskytuje terénní sociální služby, jako jsou nákupy, donáška obědů i o víkendu, zejména lidem staršího věku a zdravotně postiženým, kteří tak mohou žít co nejdéle ve svém přirozeném prostředí. Je možné si tu i zapůjčit kompenzační a zdravotní pomůcky. Další činnost přiblížila předsedkyně společenství Andromeda Lenka Petříčková: „Někteří lidé jsou zcela závislí na službách společenství, protože do Rakovníka je to 20 a do Kralovic 15 kilometrů. Proto také pro obyvatele obce vznikla prodejna potravin a drogistického zboží. Poslední sobotu v měsíci rozvážíme charitativní obědy do okolních obcí. Během roku pořádáme charitativní bazary oděvů a obuvi."

Do činnosti Andromedy se zapojila široká veřejnost i sponzoři. Pomáhají tu dobrovolníci a také firemní dobrovolníci, kdy zaměstnanci většinou velkých firem jedenkrát za rok pomáhají ve společenství a jsou zaplaceni, jako by pracovali. Dobrovolníci mohou pomáhat po celý rok.

„Vítáni jsou i dobrovolníci senioři. Bez dobrovolníků bychom nemohli dělat to, co děláme. Díky jejich pomoci je společenství schopné zorganizovat práci, zajistit obědy pro čtyřicet až padesát lidí," řekla Lenka Petříčková.

V Andromedě dále vznikla malá farma s několika zvířaty, králíky, prasaty, husami, perličkami, kozami, teletem i poníkem Políkem. V roce 2012 byl založen malý sad, aby každý mohl dělat to, co ho baví. Klienti Andromedy pracují v chráněných dílnách, které vznikly ze stodoly určené k demolici. Kompletují drobné galanterní zboží.

„Nabízíme také práci domů, po které je velká poptávka. Andromeda totiž sídlí ve spádové oblasti Plzeňského, Ústeckého a Středočeského kraje. Přivítali bychom, abychom mohli program našich dílen rozšířit, protože je v našem kraji nedostatek pracovních příležitostí," uvedla Lenka Petříčková. Ve společenství najdou pomoc také lidé těžko hledající práci, senioři, zdravotně postižení nebo mladí lidé. Ve spolupráci s Úřadem práce Rakovník a Centrem pomoci Podkrušnohoří vzniklo už na 40 pracovních míst převážně na dobu určitou.

Společenství Andromeda spolupracuje s neziskovou organizací SOS Andělé Rakovník, která pomáhá zdravotně postiženým dětem. Na konci roku 2015 Andromeda pomohla založit sbírku pro těžce nemocného Honzíčka z Rakovníka.
Práce by ale nešla bez pomoci sponzorů. Mohou se do Andromedy podívat po celý rok. Sponzoři přispívají na konkrétní věci, například na stavební materiál. Díky sponzorům a přátelům Společenství Andromeda vydalo charitativní kalendář pro rok 2016. Kalendář tvoří reprodukce kreseb a myšlenky těžce postiženého Antonína Jiřího Kryštofa. Některé myšlenky namluvil herec Otakar Brousek starší.

Společenství také spolupracovalo s vězeňskou službou Drahonice do té doby, než byla zrušena. Od letošního roku spolupracuje s věznicí Oráčov. Jedenkrát v měsíci tu odsouzení muži pomáhají s různými zahradnickými i stavebními pracemi.
Klienti mají k dispozici sociální automobil od sponzorů. Využijí ho pro potřeby sociální služby, zajištění nákupů, rozvozu charitativních obědů, dopravu klientů k lékaři nebo obyvatel Velké Chmelištné při mimořádných událostech, například při náhlé zdravotní příhodě.

Společenství Andromeda ale chtělo vedle této činnosti dále rozšiřovat své služby. Další myšlenkou v roce 2009 bylo vybudovat sanatorium pro postižené Alzheimerovou chorobou s kapacitou 40 lůžek. Z ministerstva práce a sociálních věcí přišlo odmítnutí z důvodu nedostatku peněz.

V roce 2010 požádalo společenství Středočeský kraj o podporu jednadvaceti milionů korun na výstavbu menšího zařízení pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou. Opět zamítnuto.

Autor: Šárka Hoblíková

4.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči/strojníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz sk C. Řidičský průkaz sk. E a profesní průkaz výhodou., Nabízíme: služební telefon a auto., Kontakt: tel. 736628345 nebo e-mailem tatra.mrazek@seznam.cz. Pracoviště: David mrázek, 270 07 Mutějovice. Informace: David Mrázek, .

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník, svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Lubná u Rakovníka, Kovovýroba Jindřich Pergler je velice dobře zavedenou společností s historií od roku 1989., Hledáme zámečníka, který se nebojí improvizovat, se sklonem k samostatné práci. , Náplň práce je nestereotypní, nejedná se o sériovou výrobu, v náplni práce převažují zakázkové práce v sídle společnosti., Svým zaměstnancům nabízíme výborné pracovní zázemí, flexibilní pracovní dobu s prozaměstaneckým přístupem (jedná se jen a pouze o domluvu mezi zaměstancem a majitelem společnosti Jindřichem Perglerem). , Zaměstnanecké výhody: pracovní poměr na dobu neurčitou, neustálá sebevzdělání a rozvoje v rámci společnosti, pravidelný plat, letní a vánoční mzdové bonusy., Kontakt: Ing. Marcel Perger 777708070, e-mail: marcel.pergler@pinie.cz nebo osobně na provozovně.. Pracoviště: Jindřich pergler, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Marcel Pergler, +420 777 708 071.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Nábytkář/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: e-mailem euro@truhlarstvivalis.cz nebo tel. 724146329/313537172 (od 7:00 do 15:30).. Pracoviště: Truhlářství - vališ s.r.o., Rakovnická, č.p. 354, 270 52 Lišany. Informace: Monika Ryšlavá, +420 313 537 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí odboru sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: výkon komplexních činností v souladu se zákonem o sociálně-právní ochraně dětí, především činnosti na úseku kolizního opatrovnictví, náhradní rodinné péče a kurately dětí a mládeže., Platové podmínky : dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě v platném znění (Tř. 11)., Požadavky: vysokoškolské vzdělání v souladu se zákonem č. 108/2006, o sociálních službách, znalost práce na PC (WORD, EXCEL, internet, e-mail)., Výhodou: znalost obecně závazných právních předpisů, dobrá znalost českého jazyka, vykonaná zkouška odborné způsobilosti na úseku sociálně-právní ochrany dětí, ochota řídit služební vozidlo a řidičský průkaz sk. B, praxe v oboru., , Bližší informace na úřední desce MěÚ Rakovník a na internetových stránkách www.mesto-rakovnik.cz, Přihlášky do 31.8.2018.. Pracoviště: Město rakovník- pracoviště na sekyře, Na Sekyře, č.p. 166, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Organizátoři soutěže Jiří Vejmělek (vpravo) s Jiřím Kutílkem (vlevo).

Jiří Vejmělek: Okolo chmele se motám už asi padesát let

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Ke kauze H-system hodlá kraj přispět statisíci korun

Lesy suchem velice trpí. Opatření se projeví až za desítky let

Rakovnicko – Dlouhodobé sucho a tropické teploty nepůsobí problémy jen lidem a zvěři. Ohroženy jsou také lesy. Problém je hlavně tam, kde je nepřirozená skladba porostů, na místech, kde rostou jehličnany na nevhodných stanovištích.

VIDEO: Sněhurka usnula v kapli Božího těla u chrámu sv. Barbory

Kutná Hora - Pohádku Sněhurka a sedm trpaslíků natáčeli filmaři v anglicko-německé koprodukci v kapli Božího těla u chrámu svaté Barbory.

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Střední Čechy – Na omezení a zákazy, jejichž uplatňování je v době suchých veder logické a většinou plyne z aktivního používání zdravého rozumu, nicméně se je vyplatí připomínat, upozorňují středočeští hasiči. Pravidla pro činnost v přírodě se v celém kraji zpřísňují od nedělní šesté hodiny ranní, kdy po krátkodobé pauze opět začne až do odvolání platit výstraha Českého hydrometeorologického ústavu na zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

Střední Čechy – Sérii školení v rámci informační a vzdělávací kampaně na ochranu takzvaných měkkých cílů chystá kraj na období od září do listopadu. Měkkými cíli se rozumí místa s běžným režimem provozu a bez zvláštní ochrany, kde se shromažďuje větší počet lidí – od nádraží a veřejných budov (včetně škol a úřadů) přes nákupní centra či tržiště až třeba po sportovní nebo větší kulturní akce. „Cílem“ by se mohla vstát v případě útoku – ať už by se na ně zaměřili teroristé, nebo by tam začala řádit vyšinutá osoba s násilnickým chováním. Chyná kampaň má ukázat, jak se podobně vypjatým momentům vyhnout.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT