Podle odborníků však mezi Středočechy může být až 28 000 lidí, kteří berou drogy buď pravidelně nebo alespoň občas. Nízkoprahové služby pro drogově závislé, včetně výměny injekčního materiálu, v Kladně, Rakovníku, Slaném, Stochově a Unhošti zajišťuje institut Šance, a to v rámci mobilního terénního programu. Cílem programu je vyhledávání a mapování uživatelů drog na otevřené drogové scéně a snižování zdravotních rizik u nitrožilních uživatelů drog. Průměrný věk klientů terénního programu institutu Šance činí 25 let.


„Od ledna 2008 jsme vyměnili 18 470 stříkaček a v těchto dnech probíhá v součinnosti s krajským úřadem očkování 15 - 20 klientů proti hepatitidě typu A. Náš Mobilní terénní program je součástí nízkoprahových adiktologických služeb poskytovaných ve Středočeském kraji. Protože v žádném zmiňovaném městě není klasické kontaktní centrum, rozhodli jsme se tuto nepříznivou situaci řešit právě terénním programem, který díky mapování drogové scény v jednotlivých místech a navazování kontaktů s uživateli může napomoci k iniciativě a vzniku kontaktních míst pro uživatele alespoň v největších městech této části středních Čech,“ říká Jana Petráková, ředitelka resocializačního institutu Šance.


„Situace na Rakovnicku je minimálně tam, kde byla. Není ani horší, ani lepší, zejména přibylo případů s pervitinem. Před třemi lety mladé lidi pervitin tak zruinoval, že se ocitli na ulici. V současnosti tu teď pár takových případů je a stále zde jsou i vařiči pervitinu. Drtivou většinu problémů řešíme s marihuanou. Při zjištění kontaktu dítěte s marihuanou chtějí rodiče problém řešit ihned v počátku a přijdou se zeptat, co to obnáší, jaká jsou rizika. V tomto případě se ještě jejich dítě neposílá na léčení, problém se řeší pomocí rozhovoru,“ uvedl v nedávném rozhovoru Jiří Cafourek věnující se poradenské činnosti pod hlavičkou centra Nedrog.

Protidrogovou prevencí se na Rakovnicku zabývá především právě Klub Nedrog, ale jediným v této oblasti akreditovaným je kladenská Šance, jejíž rajon tvoří Kladno a západní oblast Středočeského kraje, tedy i Rakovnicka. Zde působí hlavně ve směru resocializací závislých osob v dlouhodobém programu chráněného bydlení a ambulantního programu následné péče.


Program „Krok do života“, vedený Janou Petrákovou, každoročně absolvuje minimálně 20 klientů v rámci chráněného bydlení a 15 klientů v rámci ročního ambulantního programu. Podle statistik institutu 80% jeho klientů abstinuje minimálně tři roky po úspěšném absolvování programu, 85% klientů pak nejméně jeden rok po absolvování programu. Sami „bývalí“ klienti, kteří se účastní každoročních vánočních setkání, hodnotí abstinující život jako úspěšný. „Získaná sociální jistota a společenské přijetí v klientech zvyšují potřebu vést abstinenční způsob života a setrvávat v něm,“ říká k tomu Petráková.
Od roku 2007 Šance v Kladně poskytuje také ojedinělou službu, skupinu párové terapie, kde se formou skupinové terapie pracuje s partnery klientů tak, aby zůstal zachován, mohl se obnovit, či nově vzniknout partnerský vztah. „Díky párové terapii mají i nově vzniklé páry možnost vyjasnit si svá očekávání od partnerského vztahu a přijmout a naučit se zvládat rizika partnerství se závislou osobou. V minulých letech byla problematika partnerství pouze nahodilou součástí doléčovacího programu. Za dobu trvání Šance však proběhlo 6 svateb, které mají trvání delší 5 let za plné abstinence závislé osoby ve vztahu, a i proto jsme se rozhodli se na oblast partnerství speciálně zaměřit,“ uzavírá Petráková.


Rakovnický Nedrog se ale věnuje především mládeži: „Nejvíce záleží na spolupráci s uživatelem drogy a svůj význam mají bezpochyby i rodiče. Individuálně ovlivňují každého různé faktory. V životě mladého člověka může převládat spousta volného času nebo naopak velké množství zájmových kroužků a aktivit. Takovým rizikovým faktorem v užívání návykových látek může ale být i aktivní sport. Dítě se buď snaží být nejlepší, nebo ho svádí výhry, za kterými se může skrývat odměna v podobě alkoholu. Naopak, aby se mládež nenudila, pořádá Nedrog každoročně různé akce, mezi které patří bowlingový maraton, beachvolejbalový turnaj pro studenty, pentaqeuový turnaj nobo adaptační kurzy pro studenty prvních ročníků,“ v kostce shrnul aktivity Jiří Cafourek.


Když už do závislosti člověk spadne, podobně jako Šance i Nedrog dokáže pomáhat. Jen za první pololetí roku měl 57 kontaktů s celkem jedenácti drogově závislými klienty z Rakovnicka a vyměnil 1338 injekčních stříkaček.

Kontakt pro další informace:

Stance Communications, s.r.o.
Markéta Pomšárová-Židlická
Tel.: 224 810 809, 724 513 053
E-mail: marketa.pomsarova@stance.cz
Klub NEDROG
Na Studánkách 2590, Rakovník,
mobil: 604 739 121
E-mail: cafex@wo.cz
www.nedrog-rakovnik.estranky.cz