„Jen během úterního půl dne odhalila prvosledová hlídka tři řidiče, kteří řídili pod vlivem omamných látek," informovala Michaela Richterová, mluvčí rakovnické policie. Nejprve hlídka odhalila jedenadvacetiletého řidiče u Oráčova, který následně přiznal, že dva dny před jízdou užil sypký prášek a marihuanu. „Řidič má navíc soudem zakázáno řízení motorových vozidel až do dubna v roce 2017," poznamenala mluvčí Michaela Richterová. To ovšem nebyl jediný „úlovek" hlídky. V Rakovníku v ulici Kotkova zastavili policisté dalšího jedenadvacetiletého řidiče. I on řídil pod vlivem omamných látek. Sice odmítl lékařské vyšetření, ale policistům po pozitivním testu na drogy přiznal užití marihuany.

„Dalšího řidiče zastavili policisté večer na Hané u Rakovníka. Ten se přiznal k užití půl tablety extáze a také vykouření jedné cigarety marihuany," sdělila podrobnosti policistka Michaela Richterová.

„Co na to říkám, že po Rakovnicku jezdí takováto hlídka? Jedině dobře, a kdyby byly dvě, ničemu by to určitě nevadilo. Je potřeba, aby byli policisté na silnicích vidět, stejně jako v odlehlých oblastech," reagoval na dotaz Rakovnického deníku Jiří Lev.

Vedení rakovnické policie prvosledovou hlídku využívá právě i k monitorování odlehlých oblastí.

„Pokud se například někde objeví zvýšený počet krádeží, hlídka se následně na tuto oblast zaměří," řekla Michaela Richterová.

Prvosledové hlídky vznikly podle ředitele rakovnické policie Jiřího Šilera na základě pokynu policejního prezídia a krajského ředitelství. Prvosledová hlídka je více zaměřena na dojezdovost v časech, které jsou po policii požadovány, a které jsou pro vyřešení určitého druhu případů zásadní.

„Jde o to, abychom byli schopni garantovat, že budeme tam, kde nás bude občan právě akutně potřebovat, včas a třeba i dříve, nežli tomu bylo doposud. Na místo dorazí hlídka, která bude vyzbrojenější, vycvičenější, nezatížena jinými časově náročnějšími úkoly a připravena řešit i závažnější situace," řekl k tomu už dříve Jiří Šiler.

Speciální skupiny, které policie označuje jako prvosledové hlídky, jsou odpovědí na útok v Uherském Brodě. Policie po něm čelila kritice mimo jiné proto, že trvalo velmi dlouho, než přijela zásahová jednotka z Brna.

Nábor do této složky se uskutečnil tak, že ředitelství rakovnické policie oslovilo policisty ze všech obvodních oddělení na Rakovnicku s tím, zda nemají o tuto službu zájem, a tak toto oddělení vzniklo.

„Je zřejmé, že je to trochu na úkor personálního obsazení ostatních útvarů, ale mělo by dojít k souhře a doplňování sil v těch nejvážnějších situacích mezi všemi složkami v rámci celého odboru. Což znamená, že vůči veřejnosti by se naše služba měla zlepšit," zdůraznil Jiří Šiler. Ministerstvo vnitra ovšem plánuje policii posílit. Podle koncepce rozvoje policie by do roku 2020 mělo přijít k policii celkem 1300 nových lidí.