Dnes dopoledne proběhne na rakovnickém Husově náměstí Světový den první pomoci. Od 7 hodin ráno se zde rozprostře improvizované pracoviště Červeného kříže, které nás provede první pomocí za posledních řekněme 80 let. O akci i o Oblastním spolku Českého Červeného kříže v Rakovníku jsme si povídali s Jiřím Pokorným, zdravotnickým instruktorem a členem oblastní výkonné rady Českého Červeného kříže.


Den první pomoci


Mezi zajímavé taháky sobotní akce bude patřit ukázka práce zdravotníků v období 30. let minulého století, kterou v dobových oděvech a s dobovými nástroji bude předvádět skupina okolo Magdy Mikeskové z Muzea T. G. M. v Lánech a naproti tomu pak ukázka nejmodernější záchranářské techniky Lékařské záchranné služby, která bude na místě i se sanitou. Bude možnost si to, co umí záchranáři, vyzkoušet sami.
Zdarma si pak mohou občané změřit tlak a protože bude sobota, ušetřit tak devadesátikorunový poplatek.
„Jen doufám, že bude o nás zájem a že lidé před námi neutečou. Bohužel i takové jsou reakce kolemjdoucích. Na druhou stranu se u nás zastavují maminky s dětmi a ptají se, zajímají, co dělat když se stane to nebo tamto… A proto tato akce bude, abychom poradili, vysvětlili, případně i poučili své okolí, jak pomoci druhému,“ vysvětlil smysl sobotní akce Jiří Pokorný.
Jde o to ukázat, že se zraněného lidé bát nemusí, že i na pohled složité poranění lze ošetřit celkem jednoduše, jednoduchým postupem.


Červený kříž


Oblastní spolek Českého Červeného kříže v Rakovníku patří mezi ty hodně aktivní, ale přesto je jeden moment, na který si Jiří Pokorný musí postěžovat: „Nedaří se nám získat si mladé, vůbec vázne spolupráce s mladými lidmi.“
Každoročně připravují v květnu členové oblastního spolku dvoudenní kurzy pro studenty prvních dvou ročníků gymnázia a MOA a kolikrát i vzbudí zájem o znalost první pomoci, po prázdninách se už znovu objeví jen málokdo. Většinou jsou to studenti, kteří mají svých povinností víc než dost a na další aktivity už jim čas nezbývá. Navíc o podobné aktivity, jaké vyvíjí Červený kříž, v této době všeobecně zájem není ať už mezi mladými, tak mezi generacemi jejich rodičů.


Nicméně rakovnický Červený kříž je vidět na spoustě kulturních i sportovních akcí po Rakovnicku.
„To je jedna z našich tří stěžejních aktivit. Máme aktivní tzv. humanitární jednotku, která zajišťuje právě zdravotnické služby na podobných akcích, kam nás pořadatelé pozvou,“ říká Jiří Pokorný.
Stan Červeného kříže je tak pravidelně vidět na rakovnickém letišti, akcích vojenských klubů, spolupracuje s Muzeem T. G. Masaryka nebo třeba působil při nedávných oslavách 420. výročí povýšení města Rakovníka na Královské. Občas se stane, že členové rakovnického Červeného kříže jsou i na třech akcích současně.
„Samozřejmě, že i my jsme raději, když si po akci můžeme říci: To jsme se hezky pokoukali.“ Ale ne vždy vše proběhne v klidu, a tak ošetřujeme třeba zraněný palec, popáleniny, odřeniny nebo jiná zranění. Prostě uděláme první pomoc, než přijede v případě nutnosti záchranná služba,“ říká Pokorný.
Právě spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou a hasičským záchranným sborem je hodně úzká. A jak pracovníci s červeným křížem na vlajce říkají, když pak přijede záchranka a lékař řekne, že by neudělal víc, potěší nás pochvala za dobře odvedenou práci. A pocit, že nejsou zbyteční. Velkou pomocí je pak spolupráce s “generálním partnerem“ bezpečnostní službou ZERO. Ta zdravotníkům zajišťuje hlavně technickou podporu – dopravu, zdroje energie, ostrahu a další důležitou pomoc. „V případě mimořádných událostí, kde bychom působili jako taková druhá vlna zdravotní péče za lékařskou záchrannou službou, pro nás bude zajišťovat svozy, přesun materiálu, další především mobilní podporu a komunikační dispečink,“ vyčetl nám část pomoci agentury, jejíž majitelé jsou rovněž členy oblastní výkonné rady ČK, Jiří Pokorný, který ještě dodal: Ta propojenost je velmi úzká.“


Druhá velká část činnost oblastního spolku je podpora bezplatného dárcovství krve.
„To vidíme jako neméně důležitou aktivitu. Spočívá hlavně v tom, že se staráme o dárce při odběrech, zajišťujeme dárcům, kteří jezdí na lačno a často z okolních vesnic, občerstvení a ve spolupráci s rakovnickou radnicí a se sponzory, jakým je třeba společnost Procter&Gamble, i vyhodnocení a nějakou tu odměnu za darování krve,“ doplnil Jiří Pokorný.
A jen tak mimochodem, právě ve čtvrtek probíhaly v rakovnické nemocnici odběry.
Třetí a z pohledu Jiřího Pokorného jednou z nejdůležitějších aktivit Červeného kříže je výuka první pomoci, které se sám věnuje už od roku 1985. Ale to už se zase dostáváme k úvodu našeho povídání.