S rostoucími výdaji se vyrovnávají města a obce podle svých podmínek a možností. Některé z nich již přikročily k navýšení poplatku, v Novém Strašecí jdou ovšem jinou cestou. „Zvyšovat poplatek zatím nechceme, ačkoliv v budoucnu bude muset k tomuto opatření dojít zřejmě i u nás. Je těžká doba, zvyšují se poplatky za teplo, plyn, elektřinu a my v této době nechceme být asociální,“ konstatoval starosta Nového Strašecí Karel Filip.

V loňském roce radnice za odpad doplácela ze svého rozpočtu 2 miliony korun.

V otázce odpadového hospodářství došlo ze strany města k jinému kroku: byla rozšířena otevírací doba sběrného dvora. V pondělí, ve středu a v pátek je otevřeno od 9 do 18 hodin s půlhodinovou pauzou na oběd. V úterý, ve čtvrtek a v sobotu od 9 do 14 hodin.

„Tím, že občané mají možnost odvést odpad do sběrného dvora, ušetří se za velkoobjemové kontejnery. Mnozí totiž vkládali do těchto kontejnerů odpad, který tam nepatří a museli jsme platit vyšší částky za uložení odpadu,“ vysvětlil novostrašecký starosta.

Se svozem odpadu se ovšem ve městě nekončí. Technické služby provedou svoz biologického odpadu, který občané vkládají do 120 a 240 litrových pytlů, ve středu 9. listopadu. „Protože o tento svoz je velký zájem a může se stát, že vše se nestihne svézt ve středu, bude se ve svozu pokračovat i další den,“ konstatoval Filip.

V Rakovníku zůstává poplatek za svoz odpadu 960 korun na osobu za rok. Zastupitelé jej schválili v loňském roce, předtím Rakovničané platili 720 korun. Uvažovalo se sice dokonce o částce 1200 korun, nakonec došlo na kompromis a jak potvrdila mluvčí radnice Kateřina Hradilová, další navýšení se nyní nechystá. Město doplácí za odpad ze svého rozpočtu ročně 6 milionů korun.