Nejčastěji se na Rakovnicku pronajímají byty v Rakovníku v Novém Strašecí a v Jesenici. Ceny nájmů bytů v Rakovníku a Novém Strašecí jsou podobné, v Jesenici je o poznání levněji. „Byt dva plus jedna vyjde v Rakovníku a v Novém Strašecí zhruba na sedm až osm tisíc bez poplatků,“ řekl pro Rakovnický deník majitel Realitní kanceláře Kašpar Jaroslav Kašpar. V Jesenici si za stejnou cenu pronajmete ale byt dispozičně větší. Například byt s dispozicí 3 plus jedna se nyní v Jesenici pronajímá za osm tisíc bez poplatků. Největší zájem o byty je v Rakovníku, pak v Novém Strašecí a v Jesenici se pronajímají byty jen zřídka. Podle oslovených realitních makléřů je to hlavně kvůli občanské vybavenosti města a zejména také kvůli dojezdové vzdálenosti do Prahy, kam velká část lidí z Rakovnicka míří za prací.

Bytů k pronájmu je ale na Rakovnicku nedostatek. „Poptávka po bytech je vyšší, než jejich nabídka. Představy majitelů o částkách za prodej nebo nájemné jsou hodně vysoké.” sdělil Rakovnickému deníku realitní makléř Aleš Brunner. A pokud se už nějaký byt objeví, je o něj veliký zájem. Lidé byty k pronájmu nabízejí i sami přes internet a o zájemce nemají nouzi. „Volných bytu v Rakovníku je málo, nové pronájmy jsou do týdne pryč,” doplnil Aleš Brunner. A cena? Ta je na v daných lokalitách celkem úměrná. Někteří ceny bytů nadsazují, ale pak mají problém sehnat dlouhodobého a seriózního nájemce. „Myslím, že ceny bytů nyní stagnují. Oproti krizovým rokům, ale zdražili zhruba o třicet procent,“ vysvětlil Jaroslav Kašpar.

Město Rakovník startovacími byty. Svoji pomoc zaciluje na mateřské školy, sportovní a dětská centra. „Pomáháme tím, že disponujeme dostatečnou kapacitou předškolních a školních zařízení,“ uvedl tiskový mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek. Do údržby mateřských a základních škol investovala radnice v minulém roce šest a půl milionu korun.

V současné době město Nové Strašecí vlastní 140 bytů, které pronajímá. „Výše nájmu je v průměru 3800 korun. Částka závisí na velikosti bytu,“ uvedl starosta města Karel Filip. Startovací byty ve městě nemají. „Plánujeme rekonstrukci budovy bývalého okresního domu. Bude zde vystavěno okolo sedmi bytů pro seniory, mladé lidi a rodiny s dětmi,” sdělil Karel Filip.

„V Jesenici máme dostatečný bytový fond i dostatek bytů. Mladým rodinám se snažíme pomáhat tím, že je umístíme do těchto sociálních bytů, nebo jim nabídneme nájemní bydlení,” řekl Jan Polák, starosta města. Bytové jednotky nejsou rozděleny na startovací ani jiné kategorie. „Dáváme přednost mladým lidem, rodinám a především občanům města Jesenice,“ doplnil Jan Polák. Jsou zde byty převážně o velikosti 2+1, nebo 1+1. Ty po rekonstrukci jsou pronajímány za 45 korun za metr čtverečný. Byty, které prozatím modernizovány nebyly, jsou pronajímány o 10 korun za metr čtvereční levněji.