Řada lékařů důrazně varuje nastávající maminky před plánovanými porody mimo nemocnice. „Průběh porodu porodu neleze nikdy dopředu s jistotou určit. Komplikace, zejména krvácení, porodní trauma nebo ohrožení nedostatkem kyslíku jsou sice málo časté, ale hrozí fatálním vyústěním v horizontu minut,“ zdůraznila za Výbor OS urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP lékařka Jana Šeblová.


Zatímco v nemocnici je k řešení těchto případů okamžitě k dispozici specializovaný tým, při nečekaných komplikacích v terénu je volána výjezdová skupina záchranné služby, která má dle slov primáře rakovnické záchranky Leoše Klika pouze omezené možnosti řešení porodnických komplikací. „Lékař záchranné služby nemá a ani nemůže mít zázemí vybaveného a připraveného operačního sálu či specializovaného neonatologického pracoviště a nemá ani odbornou erudici specializovaného porodníka či neonatologa,“ souhlasil důrazně lékař Leoš Klik.
Je nutné počítat s tím, že seberychlejší příjezd vozu záchranky, prvotní vyšetření a zaléčení, následný transport do nemocnice zabere několik desítek minut, zatímco smrt či nezvratné poškození matky či dítěte může v popsané situaci nastat podstatně dříve.
Porody doma jsou naším velkým strašákem. Naštěstí nás na Rakovnicku za poslední léta žádný podobný případ špatně probíhajícího plánovaného porodu doma nepotkal,“ dodal Leoš Klik a tím, že mnohdy zcela postačí případy, kdy maminky nechtějí rodit doma a přesto se tak shodou okolností jsou k tomu přinuceny.

Paní v osmém měsíci těhotenství měla křeče do břicha. Sestra Jana Sladkovská a řidič záchranky Tomáš Čech popadli nejnutnější věci včetně porodnického balíčku a vyrazili do bytu.
V první chvíli jsem se zalekla. Rodička ležela na gauči v obývacím pokoji a z rodidel vykukovaly nožičky miminka,“ vzpomíná Jana. Po páté kontrakci Jana vytáhla miminko, které bohužel nejevilo známky života. "Nejdříve jsme odstřihli pupeční šňůru a já ihned začala dělat masáž srdíčka. Kolega mi ještě podal odsávačku. Během chvíle, nedokáži odhadnout, jak dlouho to trvalo, začala holčička poplakávat. Všem spadl kámen ze srdce,“ vyprávěla Jana.
Dodejme, že sestřička rychlé záchranné služby v Rakovníku získala cenu za největší hrdinský čin pořadu 112.