Podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Radka Poláčka stále ještě téměř každá čtvrtá žena v České republice rodí císařským řezem, proto se v rakovnické porodnici rozhodli zaměřit právě na tyto ženy. Tedy umožnit i jim prožít porod s důrazem na jejich přání a umožnit jim příjemný porodní prožitek.

„Hodně jsme přemýšleli nad tím, co je pro maminky chystající se na císařský řez důležité, jak jim porod zpříjemnit. Vrcholem našich příprav byla stáž naší vedoucí lékařky, kterou absolvovala na renomované klinice Charité v Berlíně. Inspirovali jsme se jejich technikou císařského řezu a snažíme se standardy této prestižní instituce posunout ještě o kousek dále, mimo jiné i v oblasti využívání virtuální reality během porodů, k čemuž jsme se inspirovali v zubním lékařství a v estetické medicíně,“ popsal Poláček.

Fotogalerie: Nemocnice v Rakovníku, porodnice

V porodnici následně cíleně vybírali ženy pro účast v testovacím režimu programu laskavého císařského řezu, při kterém personál porodnice detailně ladil postupy a techniku. „Zmodernizovali jsme naše operační sály a instalovali reproduktory pro poslech uklidňující hudby. Díky technologickým pokrokům se snažíme snížit stres a nepříjemné pocity spojené s císařským řezem," vysvětlil primář.

Podle Terezy Zobalové, vedoucí lékařky porodního sálu, se ovšem žena nemůže rozhodnout pro to, že chce rodit císařských řezem. „Není to smyslem centra. Císařský řez je velká břišní operace s mnoha riziky a musí být indikován po pečlivém zvážení všech pro a proti. Je ale spousta žen, které z nějakého důvodu musí podstoupit plánovaný císařský řez. A právě pro ty je centrum určeno. Tím, že jde o operaci plánovanou, mohou za námi ženy dorazit klidně z druhého konce republiky,“ konstatovala.

Zobalová také uvedla, že porodnice podporuje spontánní porod i po císařském řezu. Loni se o něj pokusilo 72 žen, z nichž 71% bylo úspěšných.

Výhodou centra pro rodičky je, že v něm upraví péči na míru. „Někdo preferuje vidět, jak se jeho miminko rodí a chce mít miminko ihned po vybavení u sebe, někdo naopak raději využije možnost odvést pozornost pomocí VR brýlí a miminko nechat vyšetřit pediatrem hned, jak je to možné. To vše umožňujeme,“ popsala lékařka.

Na webových stránkách www.brichemven.cz mají ženy možnost si dopředu zvolit služby, o které mají zájem. Další z výhod je, že žena je ihned po operaci hospitalizována na standardním oddělení (namísto pooperační JIP) a může tak být s miminkem od prvních okamžiků. „Všem ženám, které k nám přijdou na císařský řez, také garantujeme možnost využití nadstandardního pokoje, kde mohou pobývat i s doprovodem,“ upozornila lékařka.

Porodnice v Masarykově nemocnici je také známá důrazem na individualizovanou péči pro každou ženu a vyhledává ji mnoho rodiček z Prahy a dalších míst mimo rakovnický region. Z 858 narozených dětí jich bylo jen 220 z Rakovnicka a 78 z Rakovníka. „Respektujeme porodní přání a pokud všechno probíhá bez komplikací, mohou u nás ženy rodit v poloze, která jim vyhovuje, třeba na žíněnce nebo ve vaně, proto nás tolik vyhledávají," uvedla Zobalová.

Jinou polohu než klasickou na zádech volí téměř polovina žen, nejčastější je poloha na boku, v té loni v Rakovníku porodilo téměř 20% žen. „Porod je přirozený děj, který potřebuje svůj čas. Díky respektování přirozeného mechanismu porodu, využívání různých poloh a skvělé péči našich porodních asistentek u nás loni porodila zcela bez poranění čtvrtina žen, celá polovina rodiček měla jen drobné kosmetické poranění nebo nejnižší stupeň poranění hráze,“ popsala lékařka.

Episiotomii neboli nástřih hráze bylo potřeba provést jen u 10% porodů, většinou z důvodu akutního ohrožení miminka, které v takovém případě musí přijít na svět co nejdříve. „Dvanáct procent žen mělo poranění odpovídající nástřihu, ke kterému ale došlo samovolně a jen necelá dvě procenta měla poranění hráze vyššího stupně," dodala Zobalová.