Loni se v Rakovníku narodilo celkem 997 dětí. Ze čtrnácti krajských porodnic ve středních Čechách je spolu s Nymburkem jediná, kde oproti předchozímu roku počet porodů stoupl. Podle primáře Radka Poláčka stojí za velkým zájmem budoucích rodičů ochota personálu přihlížet k jejich porodním přáním.
Zhruba tisíc porodů za rok je přitom limitem porodnice. „Podle systému registrace se zdá, že by se přihlásilo i dvanáct set rodičů, ale více jich nejsme schopni odbavit, abychom mohli garantovat specifický přístup a komfort,“ vysvětlil Poláček.

Zhruba čtyřicet procent rodičů je z Rakovnicka, ostatní pocházejí z různých koutů Čech. Nejvíce zájemců o porod v Rakovníku, a to hlavně alternativním způsobem, je z Prahy a z Plzeňska.
„Máme jinou koncepci, než mají nemocnice, od kterých se ženy odklánějí. Přihlížíme k jejich porodním přáním, jsme přátelští. Prakticky kdykoli a kdekoli s nimi může být i rodina, pokud to jde, tak jim vyhovíme,“ říká primář gynekologicko-porodnického oddělení, zároveň ale připomíná, že i v Rakovníku jsou nezbytné určité mantinely. „Hlavně z bezpečnostních důvodů není možné, aby si ženy mohly diktovat i nebezpečné věci,“ připomíná.

Rakovnická porodnice má od roku 2015 kompletně nové vybavení. „Rodičky hodně oceňují bezdrátový CTG monitor, s nímž mohou být i ve sprše, nejen na lůžku. Loni jsme pořídili nový moderní ultrazvuk na screening. Poté jsme dokoupili ke každému lůžku základní ultrazvuk, aby vyšetření mohla probíhat na jednom místě a rodičky nemusely přecházet,“ dodává Poláček.
Oddělení šestinedělí, sídlící nyní v sedmém patře, nabídne klientkám vedle hezkého prostředí i další novinku. „Všechny rodičky budou mít občerstvení formou rautu,“ potvrzuje Tereza Zobalová, vedoucí lékařka porodního sálu a šestinedělí.
Další větší rekonstrukce na porodnici zatím není v plánu. „Osmé patro, kde je ambulantní část porodnice, se rekonstruovalo před třemi lety. Na podzim jen proběhnou určité úpravy designu,“ uzavírá lékařka.