Ta to neměla vůbec lehké. Nejprve beránky okoukla a obodovala jejich vizáž. Pak přišel na řadu ten těžší úkol, ochutnávat kousek po kousku a vybrat toho nejchutnějšího.

Beránky při soutěži o Nejchutnějšího beránka v novostrašeckém muzeu hodnotil ten nejpovolanější, Pavel Beránek z Kladna, majitel firmy pro informační technologie, který muzeum podporuje. Do poroty ještě zasedla ředitelka Domova seniorů Nové Strašecí Miluše Jůnová, místostarostka Libuše Vosátková, Michal Drtina a Václav Liška, profesor ČVUT Praha.

Než porota rozhodla, o zábavu všech přítomných se postaraly děti ze souboru Dramaťáček při Základní škole v Novém Strašecí pod vedením paní učitelky Magdaleny Pelcové. Připravily si pásmo básní i písniček o jaru. Na závěr přítomné dokonce roztancovaly. „Beránků se letos sešlo šestnáct. Nebyl to sice rekordní počet, ale účast byla slušná. Soutěžilo se v kategorii dětí a dospělých. Chuť a vzhled se bodovaly zvlášť. Zvláštní poděkování patří všem, kteří se soutěže zúčastnili a kteří nás podpořili," uváděla etnografka rakovnického muzea Lenka Šmídová. Děti vytvořily celkem šest kousků. Ani letos nechyběl beránek od členů Dramaťáčku. Tentokrát byl čokoládový, ozdobený mandlemi. Na mandlové podestýlce také ležel. Vznikl společným dílem.

„Někdo vymazával a vysypával formu kokosem, někdo krájel jablíčka. Já jsem míchala těsto," popisovaly Kateřina a Veronika z Dramaťáčku. Těsto děti nalily do krásné historické formy, kterou přinesla paní učitelka Tůmová jako rodinnou památku.

Pečení beránků do muzejní soutěže je v Domově seniorů v Novém Strašecí velkým svátkem a opravdu kolektivním dílem. Tentokrát domov reprezentovalo několik exemplářů a každý jiný. Jeden s ořechy, druhý s kakaem…

„Upekli je klienti a zaměstnanci domova i Alzheimercentra POHODA. Klientky třely těsto, vymazávaly formy, které jsme nakoupili nebo přinesli z domova. Při pečení nás sedělo kolem stolu asi patnáct," popisovala aktivizační pracovnice Hana Brožová.

Kdo přímo nepekl, jen přihlížel a přispěl například radou. Ještě před samotným pečením obyvatelé vytvořili při pracovních aktivitách barevné kytičky z marcipánu.

Výsledky soutěže:

DĚTI:
Vzhled beránka:
1. Lída Kačenková, Tuchlovice
2. Martina a Zuzana Červenkovy, Olešná
3. členové kroužku „Dramaťáček" při ZŠ Nové Strašecí
Chuť beránka:
1. členové kroužku „Dramaťáček" při ZŠ Nové Strašecí
2. Martina a Zuzana Červenkovy, Olešná
3. Lída Kačenková, Tuchlovice

DOSPĚLÍ:
Vzhled beránka:
1. Klienti Alzheimercentra POHODA, Domov seniorů Nové Strašecí
2. Management Domova seniorů Nové Strašecí
3. Integrovaná střední škola Jesenice
Chuť beránka:
1. Integrovaná střední škola Rakovník, Na Jirkově
2. Integrovaná střední škola Jesenice
3. Zaměstnanci Domova seniorů Nové Strašecí