Členové krajské rady odsouhlasili návrh na vyhlášení soutěže o nejlepší návrh na vyhotovení kamenné sochy Mistra Jana Husa, která má stát na hradě Krakovec. Vybráno už je přímo i konkrétní místo: na jižním svahu hradu, nad soutokem Šípského a Krakovského potoka. Krakovec přitom nebyl vybrán náhodou. Právě zde Hus nalezl poslední útočiště, když byl prohlášen kacířem a vypuzen z Prahy.

Postavením sochy chtějí sociální demokraté ve vedení ve vedení kraje přiblížit život a působení středověkého reformátora široké veřejnosti. Proti tomu nemají vážnější námitky ani jejich oponenti z řad ODS. „Historický význam Husovy osobnosti nechci snižovat,“ řekla Deníku opoziční zastupitelka a předsedkyně kontrolního výboru krajského zastupitelstva Dagmar Nohýnková. Přesto však pochybuje o tom, zda zbudování památníku je tím nejvážnějším úkolem současnosti. „Ne že by u nás sochy historicky významných lidí neměly stát – nyní ale k jejich stavění není vhodná doba,“ míní. Připouští, že o záměru vedení kraje vybudovat Husovu sochu slyšela již před časem – přesto soutěž vyhlášenou krajskými radními označila za „okamžitý nápad“. S ničím takovým se prý totiž ve schváleném rozpočtu kraje nepočítá. „Ale když si hejtman David Rath vezme něco do hlavy, zrealizuje to, ať to stojí co to stojí. Zvlášť když jde o reprezentativní záležitost. Potom se rozpočtovými změnami přesouvají peníze ze záměrů, na které by byly třeba podstatně víc,“ shrnula Nohýnková pohled opozičníků, kteří v krajském zastupitelstvu nemají dostatek sil, aby mohli účinně prosazovat své představy.

Okolnosti plánované stavby sochy včetně finančních souvislostí zatím krajská reprezentace nezveřejnila. Více napoví bližší podmínky vyhlašované soutěže, které v nejbližších dnech mají být k dispozici na webových stránkách kraje a v Informačním systému o veřejných zakázkách. Její uzávěrka je naplánována na 15. prosinec. Již nyní je jisté, že autoři nejúspěšnějších soutěžních návrhů budou finančně ohodnoceni. Vítěz si odnese 70 tisíc korun, autor na druhém místě obdrží 50 tisíc a odměnou za třetí příčku bude 30 tisíc. Jisté také je, že k odhalení sochy by mělo dojít 6. července – v rámci tradiční připomínky výročí Husova upálení.

Příprava sochy vyvolá debaty

„Husa mám moc rád – včetně odkazu jeho díla,“ řekl Deníku kastelán Krakovce Jiří Sobek s dodatkem, že o hloubce reformátorových myšlenek svědčí fakt, že dodnes působí vlny emocí. „Záleží na tom, jak je kdo vychován. Pokud jako bigotní katolík, bude Husa soudit, aniž by ho dobře znal, jestliže bude evangelík nebo příslušník jiné církve, které Husa uznávají, bude odsuzovat zase ty katolíky,“ připomněl kastelán. Jedním dechem současně zdůraznil, že k Husovi patří i tolerance. A pochopitelně láska k pravdě, která se v podobě hesla Pravda vítězí dostala i na standartu prezidenta republiky.

Jiří Sobek je přesvědčen, že připomínat Jana Husa je na místě, protože z jeho odkazu máme stále možnost čerpat poučení pro současnost. A vidí jako pozitivní, že z plejády historických postav, které jsou spjaté se středními Čechami, si vedení kraje vybralo právě Husa. „Podstatné ovšem je, aby se zastupitelé drželi také Husova odkazu a snažili se ho naplnit,“ podotýká.
Vybudování sochy v blízkosti státního hradu by podle kastelánova mínění mohlo Krakovci přinést to, že hrad vstoupí do širšího povědomí.

„Spíš by ale mělo jít o toho Husa – někdy jako bychom na něj zapomínali a nebyli už tím národem, ke kterému patřil,“ konstatoval Jiří Sobek.
Samotná realizace památníku ale podle něj nebude jednoduchou záležitostí; lze zřejmě očekávat nejednu vzrušenou debatu. A nejen proto, že vnímání každého uměleckého díla – tedy i sochy – je věcí subjektivního pocitu. „Otázka je, jak se k vypsané soutěži postaví sochaři,“ podotkl Sobek a připomněl, že vlastně nikdo neví, jak Mistr Jan Hus doopravdy vypadal. Snad každý si sice ze školy pamatuje na proslulý obraz Václava Brožíka zobrazujícího Husa na jednání kostnického koncilu – jisté však je, že tahle podoba slavného reformátora se zrodila pouze v autorově fantazii; jiné zdroje zase kazatele přibližují jako tlouštíka nevelkého vzrůstu. „A to, jak bude socha vypadat, není jednoduchá otázka. Pokud se záměr uskuteční, půjde o monument, který tu bude stát na strašně dlouhou dobu,“ připomněl kastelán.