Památný strom, Břetislavův dub, který stojí 
v lese nedaleko Sýkořice poblíž hájovny Skalka, padl do oka Vladimíra Sedláka, zdejšího chataře, který se rozhodl, že je třeba dub zviditelnit.

A tak našel vhodný kříž a zrenovoval ho s tím, že jej vsadí do krajiny nedaleko zmíněného stromu. Vladimír Sedlák zavzpomínal: „Krátili jsme si těmi místy, kde strom stojí, cestu. Je nádherný. Začali jsme o něm hledat dokonce nějaké informace, ale to, jak je vlastně starý, se nám zjistit nepodařilo.” Nově instalovaný kříž byl nakonec vysvěcen děkanem Jánem Petrovičem.

„Bylo to moc pěkné odpoledne, patří 
k těm, na které se bude ještě dlouho vzpomínat,” shodli se za přítomné Ján Petrovič a Luboš Vokoun, oba ze Zbečna. Slavnostní atmosféru podpořil hrou na varhany Jaroslav Hora. „U dubu najdete také cedulku s informacemi, které se nám ke stromu podařilo zjistit, a to především díky knize Otomara Dvořáka,” doplnil Vladimír Sedlák s tím, že na úpravě místa a zasazení kříže se začalo pracovat již před prázdninami. „Vždy, když jdeme okolo, zapálíme u kříže svíčku a položíme k němu kytičku,” doplnil Sedlák. Další foto najdete na webu Rakovnického deníku.