„Potkali jsme se až ve vlaku . Vyrazili jsme, protože nás turistika baví. Letos máme v nohách tak osmdesát, sto kilometrů. Chodíme většinou po okrese," řekla Jana Dupačová. Jan Olšiak s maminkou už mají pro letošek nachozeno neuvěřitelných šest set kilometrů. „Chodíme denně se psem většinou směrem na Olešnou. Je to hezké, když jdeme, povídáme si při tom. To mě na turistice baví," řekl Jan Olšiak. Pochod Barrande a trilobit nestartoval jen z vlakové zastávky v Pustovětech. Na osmikilometrovou trasu si vyšlápli turisté z Újezdce, na pětikilometrovou z Hřebečníků. Cíl všech byl ve Skryjích. Na start šestnáctikilometrové trasy přijížděli lidé vlakem z Rakovníka a z Berouna. Přivítaly je tam Anna Kobzová a Květa Chodorová z Klubu českých turistů Rakovník. Samy chodí každou sobotu a turistice se věnují třicet let. Dávají si trasy od deseti do dvaceti kilometrů.

„Jsme rády venku v přírodě a rády se také setkáváme s ostatními. Pochody jsou vlastně taková univerzita třetího věku. Během pochodu se dozvíme spoustu věcí. Ale nejhezčí je to lidské společenství," shodly se obě dámy. Zúčastňují se pochodů po celé republice. Vybírají si je podle turistického kalendáře. Mohou vyjet i do zahraničí.

Pochod Barrande a trilobit patří k pravidelným a oblíbeným akcím turistického kalendáře. Za všechny účastníky to shrnula Helena Špinková z Neratovic. „Všichni přátelé turistiky s napětím sledovali předpověď počasí na sobotu. Konal se totiž pochod Barrande a trilobit. A ráno se ukázalo, že štěstí turistům přeje. Krásné počasí a také vzpomínky na pěkné zážitky z minulých let přilákaly letos hojně účastníků. Každý, kdo úspěšně došel do cíle, dostal diplom a tradiční obkladačku s trilobitem."

Kromě toho v cíli pochodu na děti čekaly zajímavé soutěže v režii zaměstnanců Domu dětí a mládeže v Rakovníku. „Děti si vyzkoušely, jak je těžké hodit létající talíř do „extra boxu", střílení ze vzduchovky, lovení rybek, chůzi na speciálních „květináčích". Novou hru bollo ball neumím popsat, nechyběly ani hokejky a branka," popisovala Marie Círová z DDM Rakovník.
Uskutečnila se také soutěž ve střelbě na branku. Za chlapce zvítězil Jan Verner a za dívky Lucie Minárová. Nakonec se všichni těšili na vyhodnocení kvízu a losování cen. První místa obsadily Teraza Žihlová z Rakovníka, Mája Jedličková ze Skryjí a Lucie Minárová z Lubence. Dostaly dorty ve tvaru trilobita.
Pochod byl pořádán za finanční podpory Královského Města Rakovník. Pracovníci Informačního a vzdělávacího středisku LČR

Křivoklát předvedli krásné učební pomůcky a hry o přírodě. Pochod připravili Klub českých turistů – Sekce rodinné turistiky a Muzeum T.G.M. Rakovník, DDM Rakovník a obec Skryje. Poděkování patří majitelům hospůdky, kteří se vzorně starali o došlé turisty i pořadatele, a sponzorům.

Trochu statistiky:

Pochodu se zúčastnilo 179 turistů z toho 105 dětí. 75 z nich splnilo na pochodu přírodovědný kvíz znalostí o přírodě Křivoklátska, trilobitech, turistice v tábořišti „Ahoj."
Trasu 5 km z Hřebečníků zdolalo 72 turistů, trasu 5 km z Týřovic 16 turistů, trasu 8 km z Újezdce 43 turistů. trasu 16 km z Pustovět 32 turistů. Vlastní trasou přišlo 16 turistů.
Iveta Folbrová, KTČ Rakovník